Volvo sází na elektrická nákladní vozidla

Přechod na elektřinu se v poslední době dotýká všech odvětví dopravy. Velkou otázkou je přechod nákladních vozidel na elektrický pohon. Tato vozidla zpravidla urazí denně velké vzdálenosti a nabíjení nesmí být omezující.

Na budoucnost nákladní dopravy na elektřinu vsadilo Volvo se svou elektrickou řadou, která čítá pět modelů na různé městské i meziměstské úkoly. Dojezd slibují 300 kilometrů a na rychlé dobíjecí stanici se nabijí za 2,5 hodiny.

Primární využití elektrických nákladních vozidel je nyní jistě možnost zajet do zón, kam kvůli emisím s běžným nákladním vozidlem jet možné není a náklad se musí překládat. V některých městech také mají naftová nákladní vozidla omezený čas vjezdu.

Vystavený FL Electric na E-Salonu v Praze
Foto: Pavla Pölzerová

Modely nákladních vozidel Volvo

Volvo FH a FM Electric slouží jsou klasická nákladní vozidla, na která je vyžadován řidičský průkaz C+E. FH je určeno primárně po přepravu na delší vzdálenosti mezi městy, naopak FM je obratnější a vhodný i pro dopravu po městě.

Model FMX Electric nabízí dlouhou plošinu, na které je možné vozit specifické typy nákladu jako například dřevo nebo malá stavební vozidla. Volvo FE Electric je cisternové vozidlo vhodné pro sběr odpadu nebo lehkou přepravu ve stavebnictví. Jeho dojezd je ale pouhých 200 kilometrů a proto není s dobou nabíjení dvě hodiny vhodný na delší trasy.

Posledním v nabídce je model FL Electric, který je možné řídit s řidičským průkazem C a nejvhodnější je pro stěhování nebo rozvoz objemnějších zásilek po městě. Jeho dojezd je jako u větších modelů, 300 kilometrů, ale doba nabíjení je kratší a zvládne se nabít do plna za 1,5 hodiny.

E-Salon v Praze

Do nákladního vozidla Volvo FL Electric bylo možné se posadit na pražském veletrhu elektromobility. Pravděpodobně patřil mezi nejzajímavější vozidla, se kterými se není možné seznámit tak často.

Jediným jeho nedostatkem bude pravděpodobně dojezd, který je pro nákladní vozidlo docela nízký a mezinárodní doprava nepřipadá v úvahu.

Source
Volvo TrucksFotografie - Pavla Pölzerová
Tags

Pavla Pölzerová

Studentka ČVUT a MUNI, která miluje cestování a jednou si koupí chameleona.

Související články

Back to top button
Close
Close