Farmáři na Krétě chystají použití AI při pěstování oliv. Slibují si snížení spotřeby vody

Pěstování oliv na Krétě představuje jedno z nejlukrativnějších odvětví podnikání. Jedná se o stěžejní část ostrovní ekonomiky. Na Krétě je v současnosti přes 30 milionů olivovníků, takže zavedení umělé inteligence do produkce oliv skrývá obrovský potenciál. Zemědělství kvůli tomu tvoří největšího konzumenta vody na celém ostrově. V současnosti představuje spotřeba vody v zemědělství asi 85 % z celkové spotřeby celého ostrova. Cílem použití umělé inteligence (AI) je snížit spotřebu na co nejnižší úroveň.

Projektem se zabývá Ioannis Daliakopoulos z Hellenic Mediterranean Uninversity, který tvrdí, že nejdůležitějším aspektem pro správné použití technologie je konstantní monitorování kvality půdy. „Na pokusném území jsme instalovali senzory, které měří vlhkost a teplotu půdy, vodivost a slanost vody každých 15 minut. Informace jsou následně přeneseny do centrálního úložiště a na Cloud, kde jsou vyhodnoceny a my můžeme určit přesné množství vody, které je potřeba pro závlahu.“

Tři sta let tradice

S aplikací nových technologií nemá problém Giannis Geneiatakis, farmář, jehož rodina vlastní již 300 let plantáže s olivovníky. Velká tradice, která rodinu doprovází je teď doplněna o pokročilé techniky, se kterými se musí pracovníci vypořádat. Avšak sám Giannis v nich vidí jen pozitiva. „V posledních letech jsme se museli vypořádat se ztrátami a těžkostmi, které přináší klimatická změna. Nové technologie nám pomohou překlenout toto období.“

Technologie pro projekt poskytuje aténská firma Future Intelligence. Harris Moysiadis, business asrchitekt firmy, věří, že výhody této technologie dalece přesáhnou farmaření a zemědělství. „Umělá inteligence dokáže optimalizovat celý řetězec, který vede od pěstování plodin až po jejich zpracování, či prodej.“

Nástup umělé inteligence do zemědělství není žádnou novinkou. Podobná řešení byla aplikována již v různých odvětvích na různých území naší planety. V USA se pomocí chytrého zemědělství řeší stárnoucí populace zemědělských pracovníků. V současnosti je jejich průměrný věk 58 let a někteří již nedokážou dostatečně efektivně dělat svou práci. Ve Švýcarsku zase dochází ke snížení potřeby použití herbicidů pomocí chytrých robotů, kteří likvidují plevel. Za projektem stojí firma EcoRobotix a jejich solárně pohánění roboti dokážou pracovat až 12 hodin v kuse.

Efektivitu práce zvyšuje AI i v dalších sektorech průmyslu. O jejích výhodách se přesvědčují i ve Finsku, kde rozjíždějí program propojení lidské práce s AI.

Zdroj: euronews, youtube
Foto: Nazar Hrabovyi, Unsplash

Petr Kašík

V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie

Recent Posts

Brýle ze Singapuru, které se nemlží a samy se čistí

Mnoho lidí, kteří nosí brýle již jistě mnohokrát zažili, že se jim zamlžili. A nemusí…

2 roky ago

Autonomní vozítka nahradí kurýry

Česká společnost BringAuto představila autonomní vozítka, která by měla nahradit práci klasických kurýrů. Podle šéfky…

2 roky ago

Nové kamery s umělou inteligencí společnosti i-PRO EMEA

Moderní zabezpečení všeho druhu si žádá to nejlepší vybavení. To se snaží nabídnout i firma…

2 roky ago

Chytré řízení zásob je budoucností průmyslových společností

Čím se firma Bossard zabývá a jaká je její oblast působnosti? Společnost Bossard CZ s.r.o.…

2 roky ago

E.ON přichází s jeho první ultra rychlou dobíjecí stanicí

Společnost E.ON otevřela u Lovosic svůj první dobíjecí hub v Česku. V následujících letech by…

2 roky ago

S.A.W.E.R. – výrobník vody ze vzduchu

Velký úspěch na uznání sklidil vynález českých výzkumníků na výrobu pitné a užitkové vody ze…

2 roky ago