Spojení umělé inteligence a lidského faktoru v jeden celek. Ve Finsku testují nová řešení.

Nikdo nezná jistou práci lépe než člověk, který ji dělá několik let. Podobné poučky se drželi i ve Finsku, kde firma Prima Power testuje nová řešení Factory2Fit. Jedná se o balíček nových postupů, díky kterým by firmy měly získat veškeré zkušenosti a vědomosti svých zaměstnanců. Veškeré poznatky pak pomohou pro plynulejší chod strojů, či snadnější řešení krizových stiuací.

Současná doba je mnohdy označována jako čtvrtá průmyslová revoluce. Globálně dochází k automatizaci a robotizaci, díky čemuž se mění celá odvětví průmyslu. To však neznamená, že lidský faktor bude zcela eliminován. „Stále jsou zde faktory, které vyžadují manuální práci. Avšak práce se mění společně s automatizací. Je to jako pracovat s virtuálními částmi fyzického světa,“ dodává doktor Eija Kaasinen z VTT Technical Research Center.

Balíčky řešení nabízí např. tzv. „Pre-training solution“, kdy je využíváné 3D modelování nebo tutoriálů uložených na cloudových úložištích. „Knowledge Sharing solution“ zase nabízí sdílení a získávání veškerých poznatků a zkušeností, kterými pracovníci disponují a současně jejich využití při obsluze strojů. Toho se využívá především ve chvílích, kdy dojde k nehodě. „Operátor si v takové situaci může otevřít dialogové okno, ve kterém je popsáno, co se v situaci děje. Informace do okna jsou poskytovány sdílením přidaných textů, videí a popisků. V budoucnosti by se operátor nemusel dozvědět pouze jedno řešení, ale další možné postupy, které by byly v situaci výhonější,“ popisuje Maria Kreposna z firmy Prima Power.

Zpětné vazby zvyšují efektivitu zaměstnanců

V továrně Elekmerk dále zkoušejí „Work Feedback Dashboard“, což je zařízení, které funguje podobně jako chytré hodinky. Sleduje u pracovníků únavu, nachozené kroky a další fyziologické parametry. Navíc dokáže dát pozitivní zpětnou vazbu ve chvíli, kdy zaměstnanec pracuje plynule a efektivně. „Zjistili jsme, že se naši zaměstnanci potýkají se značnou kritikou, když udělají chybu. Kritika však není kompenzována pochvalou, tudíž jsou někteří z nich frustrovaní. Zmíněné zařízení by mohlo tento problém odstranit,“ říká Päivi Heikkilä z VTT.

Ville Vuarola, jeden z pracovníků, kteří se testování účastnili, potvrdil, že mu náramek pomohl v práci. Jeho hlavní pozitivum vidí ve sledování spánkové aktivity. „Je neuvěřitelné, jak kvalitní spánek dokáže ovlivnit můj výkon v práci. Od té doby, co byly zavedeny testovací náramky se velmi zlepšily moje pracovní výkony.“

Při testování náramků se objevily spekulace o ochraně dat uživatelů. Někteří se domnívají, že by firmy mohly použít získaná data k jiným účelům. Etických problémů si je vědoma i Päivi Heikkilä, která dodává, že nošení náramků bude v budoucnu čistě dobrovolné. Údaje jsou navíc uchovávány na oddělených serverech, a nikoliv ve firemním systému.

Vědci z Factory2Fit doufají, že alespoň některá řešení budou komerčně dostupná pro všechny firmy do konce příštího roku. Jak již víme, tak současná koronavirová doba podobným projektům nahrává.

Zdroj: EuroNews
Foto: Unsplash

Tags

Petr Kašík

V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie

Související články

Back to top button
Close
Close