Energetika a těžba

Americký ropovod zaplatil hackerům výkupné 5 milionů dolarů

Jeden z největších amerických ropovodů, Colonial Pipeline, se stal v minulém týdnu obětí kyberútoku. Kriminální gang, který si říká DarkSide, hacknul řídící systémy potrubí a kompletně zastavil přívod paliva na východ USA. Dle zdrojů firma výkupné po několika dnech zaplatila a potrubí opět zprovoznila.

Ropovod je dlouhý téměř 9000 km a na východní pobřeží Spojených států přivede denně téměř 160.000 litrů paliva, což představuje asi 45 % z celého objemu. Zastavení potrubí se projevilo na přívodu nafty, benzínu a leteckého paliva. Jejich ceny začaly po celé USA rapidně stoupat, některé státy dokonce vyhlásily stav nouze.

Ropovody Colonial na východním pobřeží USA
Zdroj: BBC

Kyberútok z Ruska?

Gang se dle všeho hacknul do sítě ropovodu Colonial, kde uzamknul data na některých počítačích a serverech. Téměř 100 GB citlivých dat následně hrozil že zveřejní, pokud firma nezaplatí výkupné. Colonial původně prohlásila, že výkupné platit nebude, po pěti dnech odstávky ale změnila názor.

DarkSide prý nevěděla, že jedna z jejích přidružených společností plánuje zaútočit na Colonial. Má v úmyslu „zavést umírněnost a kontrolovat každou společnost, kterou chtějí partneři zašifrovat, abychom do budoucna předešli sociálním důsledkům.“

Příklad zprávy, která se objeví oběti kyberútoku od skupiny DarkSide,
Zdroj: BBC

Hackerská skupina uvedla: „Našim cílem je vydělávat peníze, a ne vytvářet společenské problémy.“ Dle expertů gang operuje s největší pravděpodobností z Ruska, jasné důkazy ale nemají. Navíc sám DarkSide na svém webu prohlásil, že se považuje za „apolitický“. Přesto prezident Biden uvedl, že by Rusko mělo za hackerské útoky nést odpovědnost.

Nedostatečná zabezpečení

Digital Shadows, britská firma zaměřující se na kyberbezpečnost uvádí, že: „DarkSide útočí zpravidla na malé firmy a podniky a vyhýbá se zemím bývalého Sovětského svazu.“ Dle spoluzakladatele firmy, Jamese Chappela, jsou hackerské útoky (nejen) DarkSide pro malé firmy akutním problémem. Podniky většinou nejsou dostatečně zabezpečené a riziko kyberútoku je pro ně vysoké.

Colonial Pipeline by měla zprovoznit systémy hned, jak to bude bezpečné, což by mělo být ve středu. Firma ale upozornila, že může trvat několik dalších dní, než se dodavatelský řetězec vrátí do normálu. Na problém v kyberbezpečnosti firma obratem zareagovala a doufá, že se podobné útoky nebudou opakovat.  

Zdroj: www.bbc.com

Jacqueline Bernasová

Recent Posts

Brýle ze Singapuru, které se nemlží a samy se čistí

Mnoho lidí, kteří nosí brýle již jistě mnohokrát zažili, že se jim zamlžili. A nemusí…

2 roky ago

Autonomní vozítka nahradí kurýry

Česká společnost BringAuto představila autonomní vozítka, která by měla nahradit práci klasických kurýrů. Podle šéfky…

2 roky ago

Nové kamery s umělou inteligencí společnosti i-PRO EMEA

Moderní zabezpečení všeho druhu si žádá to nejlepší vybavení. To se snaží nabídnout i firma…

2 roky ago

Chytré řízení zásob je budoucností průmyslových společností

Čím se firma Bossard zabývá a jaká je její oblast působnosti? Společnost Bossard CZ s.r.o.…

2 roky ago

E.ON přichází s jeho první ultra rychlou dobíjecí stanicí

Společnost E.ON otevřela u Lovosic svůj první dobíjecí hub v Česku. V následujících letech by…

2 roky ago

S.A.W.E.R. – výrobník vody ze vzduchu

Velký úspěch na uznání sklidil vynález českých výzkumníků na výrobu pitné a užitkové vody ze…

2 roky ago