Americký ropovod zaplatil hackerům výkupné 5 milionů dolarů

Jeden z největších amerických ropovodů, Colonial Pipeline, se stal v minulém týdnu obětí kyberútoku. Kriminální gang, který si říká DarkSide, hacknul řídící systémy potrubí a kompletně zastavil přívod paliva na východ USA. Dle zdrojů firma výkupné po několika dnech zaplatila a potrubí opět zprovoznila.

Ropovod je dlouhý téměř 9000 km a na východní pobřeží Spojených států přivede denně téměř 160.000 litrů paliva, což představuje asi 45 % z celého objemu. Zastavení potrubí se projevilo na přívodu nafty, benzínu a leteckého paliva. Jejich ceny začaly po celé USA rapidně stoupat, některé státy dokonce vyhlásily stav nouze.

Route of the Colonial Pipeline
Ropovody Colonial na východním pobřeží USA
Zdroj: BBC

Kyberútok z Ruska?

Gang se dle všeho hacknul do sítě ropovodu Colonial, kde uzamknul data na některých počítačích a serverech. Téměř 100 GB citlivých dat následně hrozil že zveřejní, pokud firma nezaplatí výkupné. Colonial původně prohlásila, že výkupné platit nebude, po pěti dnech odstávky ale změnila názor.

DarkSide prý nevěděla, že jedna z jejích přidružených společností plánuje zaútočit na Colonial. Má v úmyslu „zavést umírněnost a kontrolovat každou společnost, kterou chtějí partneři zašifrovat, abychom do budoucna předešli sociálním důsledkům.“

A DarkSide ransomware notice
Příklad zprávy, která se objeví oběti kyberútoku od skupiny DarkSide,
Zdroj: BBC

Hackerská skupina uvedla: „Našim cílem je vydělávat peníze, a ne vytvářet společenské problémy.“ Dle expertů gang operuje s největší pravděpodobností z Ruska, jasné důkazy ale nemají. Navíc sám DarkSide na svém webu prohlásil, že se považuje za „apolitický“. Přesto prezident Biden uvedl, že by Rusko mělo za hackerské útoky nést odpovědnost.

Nedostatečná zabezpečení

Digital Shadows, britská firma zaměřující se na kyberbezpečnost uvádí, že: „DarkSide útočí zpravidla na malé firmy a podniky a vyhýbá se zemím bývalého Sovětského svazu.“ Dle spoluzakladatele firmy, Jamese Chappela, jsou hackerské útoky (nejen) DarkSide pro malé firmy akutním problémem. Podniky většinou nejsou dostatečně zabezpečené a riziko kyberútoku je pro ně vysoké.

Colonial Pipeline by měla zprovoznit systémy hned, jak to bude bezpečné, což by mělo být ve středu. Firma ale upozornila, že může trvat několik dalších dní, než se dodavatelský řetězec vrátí do normálu. Na problém v kyberbezpečnosti firma obratem zareagovala a doufá, že se podobné útoky nebudou opakovat.  

Zdroj: www.bbc.com

Tags

Související články

Back to top button
Close
Close