Zbrojní průmysl

Americká armáda vyvíjí technologii, která čte myšlenky vojáků

Mohli by si vojáci v budoucnosti navzájem číst myšlenky? S tímto nápadem přišla americká armáda, která začala vyvíjet technologii, která by měla jednotkám sloužit k tiché „telepatické“ komunikaci a zlepšit tak práci v terénu.

Předpokladem pro vývoj takového zařízení bylo oddělení mozkových signálů, souvisejících s akcí od ostatních „nepotřebných“. Výzkumný tým tyto signály identifikoval a technologii soustředil pouze na ně. „Naší snahou nebylo signály pouze změřit, ale i interpretovat jejich význam,“ řekl Hamid Krim z Army Research Office (ARO).

Tato instituce byla založena v roce 1951 a zaměstnává 100 výzkumných pracovníků, kteří ve spolupráci s více než 250 univerzitách po celé zemi doslova krotí nejnovější vědecké objevy ve prospěch amerického vojenství. Dlouhodobě usiluje zejména o zefektivnění práce vojáků pomocí umělé inteligence.

Vyvíjená technologie by tak například vypozorovala první signály mozku o únavě a dala vojákovi vědět, kdy si dát pauzu. Dalším možným využitím je tichá komunikace, která by nevyžadovala slova, ale pouze myšlenky. Dosáhnout takové úrovně by ovšem pro neurovědce z ARO znamenalo interpretovat skutečně velké množství mozkových signálů. „To, že můžete číst co chcete, ještě neznamená, že rozumíte významu jednotlivých slov,“ objasňuje majoritní problém vývoje zařízení Krim. „Naším dalším krokem bude tomuto obrovskému souboru mozkových signálů porozumět.“

Army Research Office se zavázala, že do projektu v příštích pěti letech investuje 6,25 milionu dolarů. Na nasazení telepatických kyborgů v boji si tedy ještě zřejmě pár let počkáme. Zajímavostí je, že tato technologie není první inovací, která ve vojenství hodlá aplikovat čtení myšlenek. Již před rokem jsme se dozvěděli, že Pentagon usiluje o výrobu zařízení, které by vojákům umožnilo ovládat bitevní drony pomocí mysli. Projekt tehdy spustil vlnu zájmu, ale i nevole. Objevila se například otázka, jak se dron zachová, když vojáka napadne „nesprávná“ myšlenka.

Využití podobných postupů samozřejmě není směřováno pouze do vojenského průmyslu. Na analogickém principu by mohly fungovat i exoskeletony pro hendikepované osoby s chybějícími končetinami. Pokud tyto projekty potká stejný osud jako všechny technologie, které si před použitím v civilním světě prošly vojenskou předehrou (jako například kdysi GPS), můžeme očekávat, že za několik let možná zasáhnou i do našich životů.

Zdroj: The Byte, C4ISRNET, ARO, zdroj titulní fotografie: Specna Arms, Unsplash.

Lukáš Kekrt

Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita

Recent Posts

Brýle ze Singapuru, které se nemlží a samy se čistí

Mnoho lidí, kteří nosí brýle již jistě mnohokrát zažili, že se jim zamlžili. A nemusí…

2 roky ago

Autonomní vozítka nahradí kurýry

Česká společnost BringAuto představila autonomní vozítka, která by měla nahradit práci klasických kurýrů. Podle šéfky…

2 roky ago

Nové kamery s umělou inteligencí společnosti i-PRO EMEA

Moderní zabezpečení všeho druhu si žádá to nejlepší vybavení. To se snaží nabídnout i firma…

2 roky ago

Chytré řízení zásob je budoucností průmyslových společností

Čím se firma Bossard zabývá a jaká je její oblast působnosti? Společnost Bossard CZ s.r.o.…

2 roky ago

E.ON přichází s jeho první ultra rychlou dobíjecí stanicí

Společnost E.ON otevřela u Lovosic svůj první dobíjecí hub v Česku. V následujících letech by…

2 roky ago

S.A.W.E.R. – výrobník vody ze vzduchu

Velký úspěch na uznání sklidil vynález českých výzkumníků na výrobu pitné a užitkové vody ze…

2 roky ago