Mobilita

Pracovní technika na e-salonu 2021

Mnoho návštěvníků přilákal nedávno ukončený veletrh elektrombility e-SALON 2021 na pražském výstavišti PVA EXPO v Letňanech. Od čtvrtka 11. listopadu do neděle 14. listopadu se představilo na osm desítek vystavovatelů především s osobními automobily nebo novými řešeními v oblasti nabíjení. Malou výjimku tvořil česko-slovenský výrobce KOVACO Electric, který se prezentoval manipulační a komunální technikou.

Společnost už v roce 2018 představila dva elektrické nakladače, ale stále jde o světové unikáty. Jiná značka takové stroje nenabízí.

Prvním modelem v nabídce je Elise 900. Ten je nabízen ve dvou variantách, a to podle typu osazené olověné baterie. První varianta disponuje kapacitou 240 Ah a umožňuje stroji manipulaci s váhou až 900 kilogramů. V provozu potom může být až 6 hodin a výkon dosahuje 23 kW. Druhá verze je osazena baterií o kapacitě 400 Ah. Výkon je příjemných 39 kW s možností pracovat až osm hodin. Maximální únosnost je potom 1400 kilogramů. Nabití obou baterii do plné kapacity by mělo trvat lehce přes 5 hodin.

Porovnání v dieselovými konkurenty

V konkurenci podobných dieselových strojů si stojí Elise 900 velmi dobře. Díky své světlé výšce 262 mm ho téměř žádný terén nezastaví. Tomu nahrává i velmi dobrá svahová dostupnost. Maximální boční náklon je 47° a stoupání do 35° zvládne též bez větších obtíží. Díky elektrickému pohonu je také 3,5x méně hlučný než obdobný stroj s dieselovým motorem. Samozřejmostí je kompatibilita s dálkovým ovládáním a velmi široká škála možností výměny pracovního náčiní.

Menší sourozenec jako druhý do party

Druhým nabízeným modelem firmy KOVACO je malý a kompaktní pásový nakladač MiniZ. Ten se hodí díky své celkové šířce 79 cm pro práci ve složitých interiérech. Další rozšíření možností bude k dispozici díky řadě plně elektrických vyměnitelných nástrojů. Své uplatnění najde i v zemědělství a zahradní architektuře.

Plně nabitá baterie dokáže nakladači dodávat energii 8 hodin při maximálním výkonu 11 kW. Váha břemene může dosáhnout až 400 kilogramů. Stejně jako větší sourozenec může být ovládán na dálku a nabíjení též trvá kolem pěti hodin.

Firma KOVACO Electric vyrábí své stroje v novém závodě ve Velké Dobré u Kladna. V České republice je zatím zájem o tato vozítka malý, ovšem celosvětově je v provozu už přes 200 jednotek a poptávka dál roste.

Pavel Šorf

Recent Posts

Brýle ze Singapuru, které se nemlží a samy se čistí

Mnoho lidí, kteří nosí brýle již jistě mnohokrát zažili, že se jim zamlžili. A nemusí…

2 roky ago

Autonomní vozítka nahradí kurýry

Česká společnost BringAuto představila autonomní vozítka, která by měla nahradit práci klasických kurýrů. Podle šéfky…

2 roky ago

Nové kamery s umělou inteligencí společnosti i-PRO EMEA

Moderní zabezpečení všeho druhu si žádá to nejlepší vybavení. To se snaží nabídnout i firma…

2 roky ago

Chytré řízení zásob je budoucností průmyslových společností

Čím se firma Bossard zabývá a jaká je její oblast působnosti? Společnost Bossard CZ s.r.o.…

2 roky ago

E.ON přichází s jeho první ultra rychlou dobíjecí stanicí

Společnost E.ON otevřela u Lovosic svůj první dobíjecí hub v Česku. V následujících letech by…

2 roky ago

S.A.W.E.R. – výrobník vody ze vzduchu

Velký úspěch na uznání sklidil vynález českých výzkumníků na výrobu pitné a užitkové vody ze…

2 roky ago