Mobilita

Jetson ONE – budeme létat jako ve Star Wars?

S nápadem jako z Hvězdných válek vtrhl na trh původně polský start-up Jetson ONE. Jde o osobní dron, který lze v některých zemích pilotovat i bez jakékoliv licence. I tato skutečnost napomohla tomu, že se o tato vznášedla strhl obrovský zájem zákazníků z celého světa.

Půl kilometru nad zemí

Dron spadá do kategorie eVTOL, tedy stroje s kolmým startem a přistáním. Po vzletu se dokáže pohybovat až ve výšce 460 m rychlostí přes 100 km/h. Stroj drží ve vzduchu osm vrtulí poháněných elektromotory. Energii čerpají z lithium-iontových baterií a stroj s nimi může létat až 20 minut. Potom si musí dát letoun zhruba hodinovou pauzu pro opětovné načerpání energie z elektrické sítě.

Nízké váhy, pouhých 86 kilogramů, bylo dosaženo použitím lehkého leteckého hliníku, kompozitních uhlíkových vláken a komponent vyrobených metodou 3D tisku. Letoun sám unese člověka až o váze 95 kilogramů a například v USA (odkud je zatím nejvíce zájemců) není pro jeho pilotování třeba žádná licence. Naproti tomu v České republice je nutný technický i pilotní průkaz.

Zábava především

Jak by se mohlo zdát, nejde primárně o letoun určený k přepravě. Na své si s ním přijdou spíše nadšenci nebo sportovci. K ovládání slouží tříosý joystick a dle tvůrců nejde o nic složitého. Každý kdo se do stroje posadí se naučí létat do pěti minut.

I při zábavě ovšem nesmí být zanedbána bezpečnost. Proto je stroj vybaven balistickým záchranným padákem a vyztuženými panely pro případ nárazu. Pilot musí být navíc oblečen do speciální výstroje. Další nezbytností je LiDar, který kontroluje bezpečné parametry letu. Stroj navíc díky koaxiální konfiguraci motorů dokáže bezpečně přistát i s jednou vadnou vrtulí.

Nakonec přichází neméně důležitá otázka, a tou je cena takového stroje. Ta začíná na 92 tisících dolarech, což jsou v přepočtu asi 2 milióny korun. Jako bonus ovšem majitel získá i možnost dvoudenního školení v Itálii. Již nyní má firma přes 100 předobjednávek a nestíhá vyrábět. Dodání prvních letounů jejich majitelům je plánováno na příští rok.

Pavel Šorf

Recent Posts

Brýle ze Singapuru, které se nemlží a samy se čistí

Mnoho lidí, kteří nosí brýle již jistě mnohokrát zažili, že se jim zamlžili. A nemusí…

2 roky ago

Autonomní vozítka nahradí kurýry

Česká společnost BringAuto představila autonomní vozítka, která by měla nahradit práci klasických kurýrů. Podle šéfky…

2 roky ago

Nové kamery s umělou inteligencí společnosti i-PRO EMEA

Moderní zabezpečení všeho druhu si žádá to nejlepší vybavení. To se snaží nabídnout i firma…

2 roky ago

Chytré řízení zásob je budoucností průmyslových společností

Čím se firma Bossard zabývá a jaká je její oblast působnosti? Společnost Bossard CZ s.r.o.…

2 roky ago

E.ON přichází s jeho první ultra rychlou dobíjecí stanicí

Společnost E.ON otevřela u Lovosic svůj první dobíjecí hub v Česku. V následujících letech by…

2 roky ago

S.A.W.E.R. – výrobník vody ze vzduchu

Velký úspěch na uznání sklidil vynález českých výzkumníků na výrobu pitné a užitkové vody ze…

2 roky ago