Sektory

Magnetický mikrobot úspěšně dopravuje léky v tlustém střevě

Využívání miniaturních robotů pro doručování léků napříč lidským tělem je jedno z důležitých odvětví rozvíjejících se nanotechnologií. Kromě přesné tkáňové specifikace nabízí tato alternativa například méně vedlejších účinků nebo výrazně vyšší účinnost. Vědci z Purdue University přišli s mikrobotem, který je schopen projít skrze stěnu tlustého střeva, uvolnit transportovaný náklad a ke svému cíli být navigován pomocí magnetického pole.

Roboti tohoto typu se v lidském těle mohou pohybovat různými způsoby. Produkt z Purdue University se ke svému cíli dostává převracením, což mu umožňuje překonat nerovný terén. „Robot díky tomu překonává překážky podobně, jako pneumatika auta,“ vysvětluje profesor David Cappelleri z Purdue. Dodává, že magnetické pole lidské tělo nijak negativně neovlivňuje.

To výzkumný tým obhájil při testech na skutečných biologických tkáních. Vyroben je částečně z kovu, částečně organického polymeru a je sledován pomocí ultrazvuku. Zmíněný polymer brání uvolnění léku před dosažením cílového místa.

Pro své první experimenty in vivo si vědci vybrali tlusté střevo. To především kvůli poměrně snadnému přístupu a zároveň pro svou komplexnost. Transportovat do takto složité tkáně léčivo brali jako poctivý test. „Pohyb robota v tlustém střevě je velice obtížný,“ říká jeden z autorů práce, Luis Solorio. Tým svého robota otestoval v tlustém střevě laboratorních myší v anestezii. Dopravník léků jim byl do těla vložen skrze konečník. Vědci robota následně otestovali rovněž in vitro na tlustém střevu prasat, která mají geneticky ke člověku velmi blízko. Jak si při pokusech v tělech myší vedl se můžete přesvědčit na videu níže.

„Podařilo se nám dopravit lék na místo určení,“ říká Solorio. Jeho tým se domnívá, že by robot mohl být do budoucna užitečný i v jiných ohledech, například diagnostických vyšetřeních, kdy je potřeba získat vzorek pacientovy tkáně. Práce vědců z Purdue University byla publikována v časopise Micromachines.

Originální publikace: https://www.mdpi.com/2072-666X/11/9/861

Zdroj: New Atlas, Purdue University, zdroj titulní fotografie: Scientific Animations

Lukáš Kekrt

Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita

Recent Posts

Brýle ze Singapuru, které se nemlží a samy se čistí

Mnoho lidí, kteří nosí brýle již jistě mnohokrát zažili, že se jim zamlžili. A nemusí…

2 roky ago

Autonomní vozítka nahradí kurýry

Česká společnost BringAuto představila autonomní vozítka, která by měla nahradit práci klasických kurýrů. Podle šéfky…

2 roky ago

Nové kamery s umělou inteligencí společnosti i-PRO EMEA

Moderní zabezpečení všeho druhu si žádá to nejlepší vybavení. To se snaží nabídnout i firma…

2 roky ago

Chytré řízení zásob je budoucností průmyslových společností

Čím se firma Bossard zabývá a jaká je její oblast působnosti? Společnost Bossard CZ s.r.o.…

2 roky ago

E.ON přichází s jeho první ultra rychlou dobíjecí stanicí

Společnost E.ON otevřela u Lovosic svůj první dobíjecí hub v Česku. V následujících letech by…

2 roky ago

S.A.W.E.R. – výrobník vody ze vzduchu

Velký úspěch na uznání sklidil vynález českých výzkumníků na výrobu pitné a užitkové vody ze…

2 roky ago