IT a telekomunikace

Padesát let od vzniku prvního mikroprocesoru

V dnešní době jsou čipy velkým tématem. Současně se nejvíce řeší jejich celosvětový nedostatek. Pojďme se ale podívat na to, jak to vše před padesáti lety začalo a jak masivně tento vynález a jeho využití v technologiích ovlivnilo naše životy.

První čip, označitelný jako mikroprocesor, představila v roce 1971 v té době málo známa firma Intel. Na základě zakázky od japonské firmy Busicom, začal Intel navrhovat řešení do jejich programovatelných kalkulaček. Vývoj započal roku 1969 s cílem sjednotit funkce využívané na separátních čipech. Prvotní návrh od firmy Busicom v podobě dvanácti čipů se dvěma konstruktérům společnosti Intel podařilo vměstnat na čipy čtyři. Tento set nesl název MCS-4 a v mnoha vlastnostech se podobal dnešním procesorům. Skládal se z procesorové jednotky, nepřepisovatelné paměti, operační paměti pro zpracování dat a nakonec čip pro řízení. A právě procesorová jednotka (CPU) se stala základem pro pro první mikroprocesor Intel 4004. Ten byl navržen tak, aby se dal snadno přeprogramovat a využít jako ovládací prvek pro jiná zařízení.

Vlastnická práva připadla po vyvinutí firmě Busicom. Jeden ze spoluzakladatelů firmy Intel Robert Noyce si však rychle uvědomil obrovský potenciál těchto polovodičových součástek. Výměnou za levnější dodávky čipů koupil práva na výrobu zpět. Firma svůj procesor ještě vylepšila a v roce 1971 ho uvedla na trh. Čip pracoval s 2300 tranzistory, což se může v porovnání s dnes běžnými mnoha miliardami zdát jako jednoduché zařízení, ale v té době šlo o zázrak techniky. Rozměry čipu byly v řádech jednotek milimetrů a poskytoval stejný výkon jako první počítač s názvem Eniac, který svými rozměry zabral celou halu. Výhodou bylo kromě rozměrů i univerzální využití v mnoho elektronických zařízeních.

První počítače na sebe nenechali dlouho čekat

S rozšířením čipů ze čtyř na osmibitové jejich výkon stačil už na pohánění jednoduššího počítače. Díky tomu se ze společnosti Intel stal dodavatel počítačových procesorů. Ten si mimo jiné vybrali i tvůrci prvního komerčně úspěšného počítače Altair 8800. Na jeho programování se podílel i Bill Gates a Paul Allen.

Následoval procesor Intel 8088, který do svých počítačů osadila firma IBM. Díky tomu se společnost stala největším výrobcem těchto součástek. Dalšími procesory byly 286, 386, 486. Všechny v průběhu 80. let. Tím číselné označování skončilo. Po prohraném soudním sporu se společností AMD nesl další procesor název Pentium. V roce 2017 se před Intel v tržbách dostal jihokorejský Samsung Electronics a společnost Intel tak po mnoha letech přišla o své prvenství.

Pavel Šorf

Recent Posts

Brýle ze Singapuru, které se nemlží a samy se čistí

Mnoho lidí, kteří nosí brýle již jistě mnohokrát zažili, že se jim zamlžili. A nemusí…

2 roky ago

Autonomní vozítka nahradí kurýry

Česká společnost BringAuto představila autonomní vozítka, která by měla nahradit práci klasických kurýrů. Podle šéfky…

2 roky ago

Nové kamery s umělou inteligencí společnosti i-PRO EMEA

Moderní zabezpečení všeho druhu si žádá to nejlepší vybavení. To se snaží nabídnout i firma…

2 roky ago

Chytré řízení zásob je budoucností průmyslových společností

Čím se firma Bossard zabývá a jaká je její oblast působnosti? Společnost Bossard CZ s.r.o.…

2 roky ago

E.ON přichází s jeho první ultra rychlou dobíjecí stanicí

Společnost E.ON otevřela u Lovosic svůj první dobíjecí hub v Česku. V následujících letech by…

2 roky ago

S.A.W.E.R. – výrobník vody ze vzduchu

Velký úspěch na uznání sklidil vynález českých výzkumníků na výrobu pitné a užitkové vody ze…

2 roky ago