3D Tisk

Legální sebevražda uprostřed přírody?

Ve Švýcarsku byla schválena speciální rakev, která bude sloužit k asistované sebevraždě. Byla představena na pohřebním veletrhu v Amsterdamu. Představil jí Australan Philip Nitschke. Lidé, kteří si tento způsob vyberou, budou mít možnost výběru lokality, kde chtějí zemřít.

Švýcarsko je jedna z mála zemí, kde je asistovaná sebevražda povolena. Používá se k tomu speciální sloučenina pentobarbital sodný. Pacient poté tvrdě usne a poté dochází ke kómatu a následné smrti. Nyní ovšem švýcarská lékařská rada přichází s novým řešením.

Smrt pod taktovkou sebevražedné kapsle

Tato „sebevražedná kapsle“, která pochází z 3D tiskáren dokáže člověku jeho smrt zpříjemnit, třeba někde uprostřed rozkvetlé louky. Díky tomu, že se kapsle vyrábí na 3D tiskárně, bude v budoucnu každý člověk mít možnost si ji vytisknout v pohodlí domova. Je ale možnost ji umístit i do centra asistované sebevraždy. Philip Nitschke, jehož společnost vyrábí tuto „smrtící rakev“, popisuje postup sebevraždy.

„V tomhle případě si člověk pouze vybere, jestli zmáčknout tlačítko. Je to lepší než skočit pod vlak,“ uvádí vynálezce. Podle něj by měl mít každý možnost si vybrat, kdy zemře.

Po aktivaci kapsle se během třiceti vteřin naplní celý vnitřek dusíkem a množství kyslíku klesne zhruba na nějakých 20 procent. Pomalu dochází ke ztrátě orientace a pacient může cítit i lehkou euforii, poté ztrácí vědomí a do nějakých 5 až 10 minut umírá.

„Existují zatím dva prototypy a třetí Sarco se momentálně tiskne v Nizozemsku. Když všechno půjde dobře, bude třetí stroj pro Švýcarsko připraven v roce 2022,“  říká Nitschke.

Švýcarsko nepovoluje takzvanou eutanázii, která spočívá v tom, že druhá osoba zapříčiní smrt, nejčastěji zdravotník. Ovšem asistovaná sebevražda je už dlouhá léta v zemi povolena.

U nás v České republice není nic takového povoleno. Je možná jen takzvaná pasivní eutanázie, kdy zdravotník odpojí člověka od přístrojů. Často to bývá ovšem jen u nevyléčitelných pacientů, kteří už přežívají pouze díky přístrojům.

Klára Tomsová

Recent Posts

Brýle ze Singapuru, které se nemlží a samy se čistí

Mnoho lidí, kteří nosí brýle již jistě mnohokrát zažili, že se jim zamlžili. A nemusí…

2 roky ago

Autonomní vozítka nahradí kurýry

Česká společnost BringAuto představila autonomní vozítka, která by měla nahradit práci klasických kurýrů. Podle šéfky…

2 roky ago

Nové kamery s umělou inteligencí společnosti i-PRO EMEA

Moderní zabezpečení všeho druhu si žádá to nejlepší vybavení. To se snaží nabídnout i firma…

2 roky ago

Chytré řízení zásob je budoucností průmyslových společností

Čím se firma Bossard zabývá a jaká je její oblast působnosti? Společnost Bossard CZ s.r.o.…

2 roky ago

E.ON přichází s jeho první ultra rychlou dobíjecí stanicí

Společnost E.ON otevřela u Lovosic svůj první dobíjecí hub v Česku. V následujících letech by…

2 roky ago

S.A.W.E.R. – výrobník vody ze vzduchu

Velký úspěch na uznání sklidil vynález českých výzkumníků na výrobu pitné a užitkové vody ze…

2 roky ago