Čínská vláda omezuje provoz automobilů Tesla na území svých armádních pozemků

Tesla se v Číně těší velké oblibě. A i to je jeden z důvodů proč si čínská vláda dává na automobilku dobrý pozor. Agentury Reuters a Bloomberg oznámily, že čínským vojenským silám bylo zakázáno automobily Teska používat. Hlavní riziko podle vládních zmocněnců představují kamery, které se ve vozech nachází. Proto každý, který automobil vlastní a je zaměstnán v čínské armádě, nesmí parkovat ve vybraných prostorách, jelikož má čínská vláda strach z možné špionáže.

Zároveň dochází k celkovému omezení počtu automobilů Tesla mezi armádními zaměstnanci a pracovníky tzv. kritických státních struktur. Vláda je jednoduše požádala o nepoužívání těchto vozidel s ohledem na možný únik informací.

Obava spočívá z kamer umístěných na voze, jako je tomu např. u Modelu Y. Podle vládních představitelů by mohlo dojít ke zmapování citlivých armádních struktur a k použití těchto materiálů proti Čínské lidové republice.

V případě přední kamery se jedná až o 10minutové záznamy. Tzv. Sentry Mode může poskytnout nahrávku nehod, a dokonce 10minutový záznam, který ukáže, jak k nim došlo. U novějších vozů, jako jsou modely Y a 3 je umístěna i interiérová kamera. Teoreticky by tak činností těchto kamer mohlo dojít k nahrávání čínských armádních prostor.

Jakákoli špionáž by pro nás znamenala konec

Představitelé Tesly odmítli celou záležitost detailněji komentovat. V prohlášení pro Wall Street Journal pouze stojí, že si je automobilka vědma všech nařízení, které v Číně platí a zásady ochrany soukromí a citlivých informací dodržuje. Elon Musk toto sám podpořil jednoduchým komentářem, kdy tvrdí, že by Tesla skončila ve chvíli, kdyby se potvrdila jakákoli forma špionáže proti Číně nebo jakékoli jiné zemi.

Podobné zákazy a prohlášení ze strany Číny tak mohou mít pouze politicko-provokativní motiv. Čína se stále zlobí na americkou vládu, která v minulosti označila některé její společnosti za špionážní hrozbu, jako tomu bylo např. v kauze Huawei. Omezení, která čekají čínské majitele Tesly tak může být jakýmsi vyřizováním účtů.

Zdroj: Reuters; Bloomberg; Engadget
Foto: Dylan Scarsone/Unsplash

Petr Kašík

V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie

Recent Posts

Brýle ze Singapuru, které se nemlží a samy se čistí

Mnoho lidí, kteří nosí brýle již jistě mnohokrát zažili, že se jim zamlžili. A nemusí…

2 roky ago

Autonomní vozítka nahradí kurýry

Česká společnost BringAuto představila autonomní vozítka, která by měla nahradit práci klasických kurýrů. Podle šéfky…

2 roky ago

Nové kamery s umělou inteligencí společnosti i-PRO EMEA

Moderní zabezpečení všeho druhu si žádá to nejlepší vybavení. To se snaží nabídnout i firma…

2 roky ago

Chytré řízení zásob je budoucností průmyslových společností

Čím se firma Bossard zabývá a jaká je její oblast působnosti? Společnost Bossard CZ s.r.o.…

2 roky ago

E.ON přichází s jeho první ultra rychlou dobíjecí stanicí

Společnost E.ON otevřela u Lovosic svůj první dobíjecí hub v Česku. V následujících letech by…

2 roky ago

S.A.W.E.R. – výrobník vody ze vzduchu

Velký úspěch na uznání sklidil vynález českých výzkumníků na výrobu pitné a užitkové vody ze…

2 roky ago