Zemní plyn je nezbytný pro přechod na čistou energii, přiznává EU

Ačkoliv jsou fosilní paliva takřka vyloučena z plánovaného financování Evropské Unie, zemní plyn bude i v budoucnu hrát zásadní roli při nahrazování uhlí. Současně má také být ku pomoci při finančně nenáročném budování vodíkové infrastruktury; I to bylo výsledkem setkání Evropské komise 28. května s agendou Plán pro obnovu EU po Covid-19 krizi.

„Snažíme se upustit od projektů fosilních paliv,“ řekl Frans Timmermans, šéf Zelené dohody Evropské komise, během tiskového briefingu. Současně ale poukázal na důležitost zemního plynu, který nazval šedou oblastí, při přechodu na čistou energii pocházející z obnovitelných zdrojů.

„Musím uznat jednu věc: v některých oblastech bude zemní plyn pravděpodobně nutný pro přechod z uhlí na udržitelnou energii,“ dodal Timmermans.

Výroba energie z uhlí přitom během loňského roku klesla až překvapivým tempem, což má na odpovědnost právě zemní plyn a částečně i obnovitelné zdroje energie. Zemní plyn je sice jakožto čisté fosilní palivo čím dál více zpochybňován, to především kvůli únikům metanu, přesto při spalování v porovnání s uhlím emituje o 50 procent méně oxidu uhličitého.

„Dvojí užití“ plynové infrastruktury

Komise je přesvědčena, že zemní plyn přináší další výhodu – stávající síť plynovodů by mohla být v budoucnu využita i pro vodík. Ten komise považuje za budoucnost energie, především elektromobility, při spalování totiž nevypouští žádné skleníkové plyny.

„Je důležité, abychom se podívali na existující infrastrukturu zemního plynu a LNG, abychom zjistili, do jaké míry je už použitelná pro vodík, nebo zda může být přizpůsobena pro potřeby vodíku,“ uvedl Timmermans.

„Čím více bude možné mít infrastrukturu s dvojím využitím, tím snadnější také bude přechod na zelený vodík… Jsem z těchto možností opravdu nadšený, ale stále nás čeká mnoho práce“ dodal.

Plán pro „páteř čistého vodíku“ vyvinulo průmyslové sdružení Hydrogen Europe. V něm spojují především průmyslová seskupení severní Evropy: Francie, Belgie, Nizozemí a Německa.

„Díky námi vypracovanému plánu by mohla být nabídka a poptávka po vodíku vždy vyvážená, a tak bychom se vyhnuli nákladnému rozvoji infrastruktury,“ řekl Jorgo Chatzimarkakis, generální tajemník Hydrogen Europe. Podle něj je nejlepším a nejlevnějším způsobem pro přechod na vodík přeměna plynovodů. „Technicky je to naprosto možné,“ dodal.

Společnost Gas Infrastructure Europe (GIE) vytyčila čtyři hlavní cesty k rozvoji vodíkové infrastruktury. Mezi nimi i přímou přepravu vodíku do Evropy potrubím, nebo přeměnou jiných plynů na vodík na dovozních terminálech LNG. GIE v současné době připravuje podrobnou posudkovou studii, která by měla být publikována v říjnu.

Zelení aktivisté investice do plynovodů kritizují

Plány Evropské komise se ale nesetkávají pouze s pozitivním přijetím. Podle klimatických aktivistů nejsou investice do plynovodní infrastruktury efektivní. „Timmermans potvrdil naše obavy, že je ochoten poskytnout peníze na fosilní plynovody pod záštitou údajně čistého vodíku,“ řekla Tara Connolly, aktivistka organizace Friends of Earth Europe.

Naléhavě vyzvala Komisi, aby vyloučila jakékoli financování pro vodík vyráběný z fosilních plynů. „Bez této záruky je vodík jednoduše plynárenským průmyslem v bleděmodrém,“ řekla Connolly.

Už začátkem tohoto roku uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že na konci léta založí „Alianci čistého vodíku“ ve snaze vybudovat v Evropě dodavatelský řetězec vodíku. Komise také připravuje vodíkovou strategii EU.

„Čistý vodík je jednou z hlavních priorit v budoucnosti Evropské energeticky,“ zdůraznil Timmermans s tím, že v něm vidí „obrovský potenciál ať už jako zdroj energie, nebo jako skladovací zařízení.“ Vodík totiž lze využít k uskladnění přebytečné výroby větrné a solární energie.

„Budeme v budoucnu hodně investovat do toho, aby se čistý vodík stal součástí našeho energetického mixu,“ dodal s tím, že zejména pro odvětví, jako je výroba oceli, která nemůže tak snadno přejít na elektřinu.

Zdroj:

Natural gas is a ‘caveat’ in energy transition, EU admits

Petr Kašík

V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie

Související články

Back to top button
Close
Close