Kvůli bezpečnosti museli v Torontu zakázat pouliční roboty

V Torontu se stala velkým hitem donášková služba, kterou zajišťovaly roboty. Tento hit zaplavil nejen samotné město, ale i všechny sociální sítě.

Síla roztomilosti tohoto robota měla za účel rozbít všechny pochybnosti o možném nebezpečí. Všechny tyto stroje patří místní společnosti jménem Tiny Mile. Mají hmotnost zhruba 4 kilogramů a jsou 50 centimetrů vysoké. Uvezou maximálně pět kilogramů, což je dostačující, protože jejich hlavním úkolem je rozvoz jídla. Je to vlastně stejný princip jako třeba Uber Eats. Zajímavostí je, že tato firma byla založena už v roce 2019, před vypuknutím celé pandemie. Zakladatelé v té době neměli žádné tušení o tom, jak velký význam jednou tento projekt bude mít.

Proč „roboty“ a ne „roboti“?

Pod označením robot se v češtině skrývají jak dnes existující automaty neschopné samostatného rozhodování, tak (nakonec) myslící stroje v původním Čapkově významu slova. Rozlišuje se mezi nimi i gramaticky: robot myslící je životný (mn. č. roboti), ti dnešní nesamostatní jsou neživotní (mn. č. roboty).

Robot jménem Geoffrey je ovládán skutečnými lidmi, kteří jen sedí za počítačem a dávají mu různé úkony.

roboti v pohybu

V čem se skrývá riziko ?

Hlavním problémem se stala bezpečnost slepců a lidí s jiným postižením. V prosinci tohoto roku rada města zakázala provoz těchto robotů na chodnících a cyklostezkách. Rada se opatřením začala zabývat poté, co o to požádal „Poradní výbor pro bezbariérovost v Torontu“, což je organ složený ze zástupců veřejnosti a městské rady.  Firma si poté sama stáhla roboty. Zákaz je ovšem zatím dočasný. V dalším roce by se měla řešit inovace, která by umožnila bezpečnější pohyb těchto roztomilých strojů.

V České republice dnes samořiditelná auta na silnici nesmějí. A tak zatím jezdí autíčko buď ovládané na dálku, nebo přímo s řidičem za volantem. Otázkou ovšem je zda je toto řešení správné. Jako v každé otázce se najdou příznivci a odpůrci. Vždy platí obecná příručka „všeho s mírou“.

Source
emovio
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close