Robotičtí psi jako pomocníci pohraniční stráže

V robotice a technologiích obecně dosahuje lidstvo úžasných pokroků. Kdo by si před několika lety přestavil, jak moc nás budou technologie ovlivňovat. V mnoha věcech nám obrovsky usnadňují každodenní život a někdy mohou i zachraňovat životy. Své o tom vědí členové pohraniční stráže na hranicích mezi USA a Mexikem, kterým nyní pomohou robotičtí psi dodané společností Ghost Robotics. Nápad však nemá pouze zastánce.

Pro společnost Ghost Robotics nejde o první takový počin. V minulých letech představila již několik modelů tohoto robota. Jeden z modelů byl dokonce ozbrojen odstřelovačskou puškou na zádech.

Posílení hlídek bez dalších lidí

Pohraniční hlídka nemá situaci na hranicích jednoduchou. Denně se zde potýká s běžnou kriminalitou, ale výjimkou není ani pašování lidí, drog nebo střelných zbraní. Nakonec může jít třeba o velmi nebezpečné zbraně hromadného ničení. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti (DHS) nabídlo pohraniční hlídce čtyřnohé mechanické pomocníky pro posílení hlídek bez nutnosti nasazení dalších mužů a žen do služby.

Velcí čtyřnozí železní roboti váží 45 kilogramů. Konkrétně jde o neozbrojený model určený pro práci v terénu. Dokáže překonat různé přírodní i umělé překážky. Největší obtíže mu zatím činí schody. Nejde však o úplně první zkušenost s roboty na hranicích. Již dříve byl model testován na hranicích v pouštním El Pasu. Zde se osvědčili při simulovaných hlídkových službách. Do budoucna se zvažuje také možnost použití robotů jako krytí a tedy i aplikace zbraňových systémů.

Kritika agentů i vlády

Již delší dobu jsou federální agenti působící na hranicích ostře kritizováni za špatné zacházení s imigranty a žadateli o azyl. Zastánci uprchlíků zároveň kritizují vládu Joea Bidena ze zadržování příliš mnoha imigrantů v soukromých zařízeních.

Ne jen za zacházení s uprchlíky je Washington kritizován. Americká unie občanských svobod označila totiž využití hlídacích psů na hranicích za „katastrofou v oblasti občanských svobod“. „Vláda musí tento nebezpečný návrh stáhnout,“ uvedla nakonec skupina v prohlášení.

Source
ct24Zdroj obrázku
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close