Solar Orbitar proletí 400 km od Země

V sobotu 27.11. bude ze Země naposledy vidět sonda Solar Orbiter. Čeká jí jedna z nejnáročnějších a nejnebezpečnějších misí vůbec. Její počátek se píše už loni v únoru, kdy odborníci aktivovali a otestovali všechny vědecké přístroje, poté tento kosmický objekt absolvoval tzv. letovou fázi. Tehdy hlavním úkolem bylo pouze kalibrování výpočtů a první vědecké poznatky.

Odkud ji bude možné sledovat?

Pozorovat ji bude možné nad Severní Afrikou a Kanárskými ostrovy. Bude se nacházet zhruba 460 kilometrů nad Zemí. Pro porovnání Mezinárodní vesmírná stanice se nachází 420 km vysoko. Důvodem nízkého průletu je snížení energie a úprava dráhy, aby se v další fázi mohla přiblížit ke slunci. Samozřejmě, že tento akt v sobě ukrývá potenciální nebezpečí. Družice musí překonat dvě oblasti, které jsou plné kosmického smetí, to jsou například nefunkční kusy družic. Operační tým, ale vynaložil velké úsilí, aby žádné z těchto částic nemohly Orbitera ohrozit. Pokud by se i přesto něco naskytlo, je sonda připravena udělat korekci dráhy.

Průletem sondy bude údajně i možnost sledovat procesy v zemské megatosféře. Ty zahrnují například únik atomů z atmosféry do okolního kosmu.

Český podíl na výrobě

Na 4 z 10 přístrojů se také podíleli vědci z Akademie věd ČR. I přesto, že mise ještě není dokončena, z výsledků už teď vzniká několik odborných článků a v prosinci budou publikovány v samostatném vydání časopisu Astronomy and Astrophysics.

„Přístroj byl od loňského jara nepřetržitě v provozu a provedl nespočet detailních měření elektromagnetických vln slunečního původu.“ řekl vedoucí oddělení kosmické fyziky Ústavu fyziky atmosféry AV ČR Ondřej Santolík.

Zajímavost je, že vědci nedávno zveřejnili záběry, na kterých jdou vidět záblesky planety Venuše, která je ozářena Sluncem. Objevováni této planety zdaleka nekončí, do budoucna už je naplánováno dalších 6 průletů okolo ní.

Solar Orbiter je mise, kterou vede NASA a v minulosti už objevila například poblíž povrchu naší hvězdy miniaturní erupce, kterým začala říkat „táborové ohně“. Cílem této sondy je komplexní studium naší hvězdy a její vnitřní heliosféry s vysokým rozlišením.

Source
Novinky.czČT24
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close