Mise DATR vyzkouší obranu Země před vesmírnými tělesy

Existuje mnoho katastrofických filmů, které se věnují problematice, kde se Země srazí s některým z vesmírných těles. To by mohlo způsobit obrovskou škodu a v nejhorším případě by nás mohl potkat stejný osud jako dinosaury. Vědci z NASA tedy ve středu 7:21 SEČ vypustili první zkušební sondu a budou sledovat, jak je schopna ovlivnit dráhu vesmírných těles. Nosným zařízením je raketa Falcon9 společnosti SpaceX a k cíli by měla dorazit na podzim příštího roku. Start proběhl z Vandenbergovy základny v Kalifornii.

Mise nese název DART. Pod touto zkratkou se skrývá Double Asteroid Redirection Test, tedy v překladu zkouška přesměrování dvojplanetky. Cílem je totiž binární systém dvojplanetky Didymos, a konkrétně její měsíc Dimorphos. Samotný náraz by měl být rychlostí 6,6 m/s. Není zde tedy využita žádná trhavina, ale pouze kinetická energie střely. Ta je i bezpečnější, protože nálož může roztříštit asteroid na mnoho kusů, které by mohly následně narazit do Země. Vědci předpokládají, že by se těleso o průměru 160 metrů mělo vychýlit ze své trajektorie a tím ovlivnit i polohu samotného velkého Didymosu. Tyto planetky/asteroidy nejsou pro Zemi nebezpečné, ale slouží pouze jako testovací objekty.

Sledování ze Země i z vesmíru

Vědci budou celou misi pozorovat především pomocí teleskopů ze Země, ale cenné údaje jim jistě přinesou i údaje z italského satelitu LICIA. Ten odstartuje spolu s raketou Falcon9, ale s dostatečným předstihem se oddělí a bude akci dokumentovat.

V roce 2023 nebo 2024 by měla Evropská kosmická agentura spustit projekt Hera, během něhož by měla vypustit dva satelity, které budou objekty zkoumat a pravděpodobně na nich i přistanou. Za zmínku stojí i to, že na jednom z nich, pod názvem APEX, pracují i čeští odborníci.

Vesmírná obrana naší planety se skládá ze dvou fází. V té první vědci monitorují trajektorie co nejvíce vesmírných těles a porovnávají je se zemskou trajektorii mnoho let dopředu.

Současně jde zhruba o 27 000 těles z nichž 10 000 je větších než 140 m. Takový asteroid by mohl způsobit značné regionální škody. Vědci nyní nepozorují žádný rozměrnější objekt, který by se měl v budoucnu srazit se Zemí. Kdyby to tak bylo, přišla by na řadu druhá fáze a rozvaha nad tím, jaké technické řešení použít pro změnu trajektorie tělesa tak, aby se nesrazilo se Zemí.

Source
ČT24Unsplashed
Tags

Související články

Mohlo by Vás zajímat
Close
Back to top button
Close
Close