Americký koncept SpinLaunch bude vrhat lodě do kosmu

Americký start-up představil nový koncept, jak dostat malé kosmické lodě do kosmu. Jedná se o zařízení fungující podobně jako prak a využívá kinetické energie k urychlení tělesa a následného vymrštění. Firma sídlící v Long Beach v Kalifornii doufá, že se může stát konkurencí pro klasické rakety. Zařízení už prošlo i několika úspěšnými testy.

Celé zařízení je kruhovitého tvaru a využívá princip centrifugy. Mechanické rameno roztočí projektil do vysokých otáček tak, že na výstupu by měl opustit zařízení s dostatečnou rychlostí pro dosažení oběžné dráhy Země. Pro minimalizaci odporu vzduchu a zvýšení efektivity probíhá urychlení ve vakuu. Díky tomu může loď nabrat několika násobek rychlosti zvuku. Nakonec se ve zlomku vteřiny otevře záklopka udržující pracovní prostor bez přístupu vzduchu a projektil vyletí do nebe.

Koncept funguje na poměrně jednoduché myšlence, ovšem realizace je složitější. Pro zajištění spolehlivé opakovatelnosti a finanční rentability je potřeba proces důkladně navrhnout. Systém je velmi odlišný od klasických nosných raket vypouštěných z pozemního systému a urychlovaných na hypersonické rychlosti.

Firma byla založena již roku 2014. Zakladatel Jonathan Yaney se ale snažil o co nejmenší mediální pozornost, aby nepřitahoval pozornost k tomuto netradičnímu konceptu. Oznámení přišlo až po úspěšném testu zařízení. Ten byl zveřejněn začátkem listopadu, ale proběhl už dříve v říjnu.

Testovací verze zařízení zatím měří 100 metrů. Definitivní verze bude mít až trojnásobné rozměry. Při testovacím výstřelu se pracovalo s třímetrovou střelou na pětinový výkon stroje. I to stačilo na vystřelení projektilu s rychlostí mnoha tisíc mil za hodinu do výšky desítek tisíc metrů. Střela se bohužel rozlomila na dvě poloviny, které se ovšem podařilo najít. Společnost uvažuje nad osazením systémem, který by ji dokázal ochránit. To má svoje pro i proti. Na jednu stranu by se zvýšila hmotnost střely, která hraje klíčovou roli, na druhou stranu by šlo o zlevnění, protože se střela skládá z mnoha drahých kovů. Ty jsou nutné, aby střela vydržela vysoké rychlosti a teploty způsobené třením.

Ekologie pro budoucnost?

Společnost plánuje přidání raketového pohonu, čímž by se otevřela i možnost pro orbitální lety. Díky kinetickému vypouštění projde projektil nejkritičtějšími vrstvami atmosféry s nulovými emisemi. Toto všechno není jen vzdálená budoucnost. Testovací suborbitální lety by měly probíhat v následujících šesti až osmi měsících. Následně by společnost chtěla přejít už k orbitálním letům.

Source
ČT24Unsplash
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close