Vertikální „pole“ Olympus mohou efektivně krmit hospodářská zvířata

Viděli jste už někdy pole, které by se rozprostíralo do výšky? Takzvanou „věžovou farmu“ s názvem Olympus vyvinula americká společnost Grōv Technologies. Jejím cílem je udržitelná a ekonomicky efektivní produkce krmiva pro hospodářská zvířata.

V současné době je jedním z hlavních argumentů pro omezení živočišné produkce masa její dlouhodobá neudržitelnost z důvodu neschopnosti hospodářská zvířata nakrmit. Tento fenomén se některé společnosti snaží řešit například laboratorně pěstovaným masem, o kterém jsem psal již dříve psal několik článků. Trendy však nejsou jednosměrné a objevují se firmy, které na to jdou takříkajíc z druhé strany.

Na technologii Olympus spolupracoval tým inženýrů i botaniků a dal zrod údajně nepřekonanému krmivu, které se pyšní vysokou hustotou živin. Tyto informace přinášejí mikrosenzory umístěné ve věži, které průběžně analyzují sklizeň. Věž zabírá přibližně 80 m² a denně může vyprodukovat až 2 700 kilogramů naklíčené pšeničné či ječmenné trávy. Ve srovnání s tradičním zemědělstvím nahrazuje jedna věž až 50 akrů půdy a spotřebovává výrazně méně vody.

Zdroj: Grōv Technologies

Společnost Grōv Technologies uzavřela partnerství s největší mlékárnou v Utahu, Bateman Mosida Farms. Cílem této spolupráce je vybudovat první komerční krmné středisko, založené na technologii Olympus, na světě. Počáteční výsledky se ukázaly jako povzbudivé. Studie, zahrnující více než 600 zvířat, která proběhla v roce 2019 v mlékárnách Bateman, zjistila, že krávy krmené věžovou farmou produkovaly více mléka za současně nižší spotřeby pšeničné trávy. Krmivo mělo mít dle nezávislých studií i pozitivní dopad na kvalitu hovězího masa. Vzhledem k úspěchu pilotního projektu se společnost Bateman zavázala, že do roka bude schopna takto nakrmit až 5 000 hospodářských zvířat.

„Pokud chceme v době klimatických změn udržet výnosnost potravin, musíme přistoupit k technologiím umožňujícím udržitelnost,“ říká Steve Lindsley, ředitel Grōv Technologies. „Věříme, že technologie Olympus pomůže zemědělství těmto výzvám efektivně čelit.“

Zdroj: Food and Farming Technology, zdroj titulní fotografie: Grōv Technologies

Lukáš Kekrt

Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita

Související články

Back to top button
Close
Close