Suezský průplav je po týdnu zase v provozu, jaké jsou dopady?

Suezský průplav spojuje Středomoří s Rudým mořem. Poskytuje nejkratší námořní spojení mezi Asií a Evropou a prochází skrz něj 12% světového obchodu. Počátkem týdne se v Suezském průplavu zasekla obrovská nákladní loď, kvůli byla veškerá námořní doprava zastavena. Po týdnu se loď podařilo vyprostit a kanál je opět průjezdný. Kolik ale týdenní blokace bude stát?

Nákladní loď Ever Given společnosti Evergreen se v průplavu zasekla 23.března 2021. Je dlouhá 400 metrů, váží 200 000 tun a uveze až 20 000 kontejnerů. Jedná se o největší typ lodě, který kdy Suezským průplavem plul.

Zdroj: CNES2021, Distrubution Airbus DS

Průměrně denně kanálem propluje kolem 50 lodí, převážející zboží v hodnotě 5,1 miliardy dolarů. Lodě většinou převážejí ropu, oblečení, nábytek, ale také komponenty pro výrobu a automobilové díly.

Vyproštění lodi

Původně experti odhadovali, že pokud se loď nepodaří vyprostit při pondělním přílivu, loď se bude muset částečně vyložit, což by trvalo týdny. Vyprošťování Ever Given probíhalo v pondělí nadvakrát, nakonec se ale za pomocí 14 remorkérů podařilo loď uvolnit.

Týdenní blokace Suezského kanálu přinesla nespočet finančních problémů. Každý den, co byl kanál neprůjezdný, se u vjezdu hromadily lodě, se zbožím v hodnotě 9,6 miliardy dolarů. Aktuálně na průjezd čeká 450 nákladních lodí a tankerů a další stále přijíždí. Průměrně kanálem projede denně 50 lodí, nyní to bude muset být mnohem víc.

Ostatní lodě, které se rozhodly na odblokování Suezský kanál nečekat, zvolili cestu kolem jižního cípu Afriky. Cesta kolem mysu Dobré naděje lodím přidá 3500 mil a zhruba 8 dní cesty.

Celosvětové dopady

Všechny lodě, které čekaly nebo stále čekají na průjezd kanálem nebo se rozhodly obeplout Afriku, přivezou zboží se zpožděním. Pojišťovací společnost Allianz vypočítala, že tato týdenní blokace bude stát světový obchodní trh mezi 6-10 miliardami dolarů a sníží meziroční růst obchodu o 0,2-0,4%.

Konečná částka blokace Suezského průplavu bude jasná až poté, co se průplav i světový obchod vrátí opět do běžného režimu. Příčina zaseknutí lodi zatím stále není jistá, zvažuje se nepříznivé počasí i lidská chyba. Na výsledky obou analýz si budeme muset počkat.

Zdroj: https://www.bbc.com/news/business-56533250 , https://www.bbc.com/news/business-56559073
Foto: Reuters

Tags

Související články

Back to top button
Close
Close