PMI v průmyslu se kvůli koronaviru řítí dolů. Čísla ukazují tvrdou realitu, která nás podle dostupných informací čeká

PMI. Purchasing managers index. Tato zkratka se dá volně přeložit jako „index nákupních manažerů“. Jedná se o celosvětově využívaný indikátor, který označuje sentiment ekonomiky v konkrétním státu a odvětví. Je založen na sběru dat soukromého sektoru a je vyjádřen v procentech. Pokud je nad 50 %, signalizuje to zlepšení ekonomiky výrobního sektoru. V případě, že je výsledek pod 50 %, situace se zhoršuje a důvěra firem klesá.

Současná krize spojená s epidemií koronaviru už se začíná projevovat i na PMI a podle všeho nás čeká ještě další zhoršení situace. Ihned po vyhlášení nouzového stavu klesl PMI na hodnotu 41,3 a je tak nejníže od poslední velké recese. Pár procent sice na první pohled nevypadá na velkou katastrofu, ale je potřeba si uvědomit, že důvěra firem je v tento moment úplně nejnižší od doby, co se PMI měří, a to od roku 2001.

Koronavirus zasáhl ekonomicky celou řadu států a Česko není jediné, které pocítí propad průmyslu. Už teď je možné pozorovat první náznaky recese a možné příchozí krize. Rušení zakázek způsobilo propouštění zaměstnanců. To bylo podle PMI největší od roku 2009. Podle expertů se máme připravit na další propad PMI a ekonomiky obecně. První čísla napovídají, že se může opakovat situace z let 2008 a 2009. Jiní předpovídají ještě horší scénáře.

Související články

Back to top button
Close
Close