Nedostatek čipů chce řešit EU i USA

Svět zažívá v posledních měsících dramatický nedostatek čipů, jež jsou základními komponenty pro výrobu počítačů, telefonů, automobilů a dalších zařízení. Důvodem je pandemie, lidé doma poptávají více elektroniky, než jsou výrobci čipů schopni produkovat. Už teď se jejich nedostatek podepisuje na zpomalení nebo omezení výroby jak elektroniky, tak automobilů a řešení situace může trvat roky.

Nejvíce čipů je vyráběno v Asii, resp. v Číně a na Tchaj-wanu. Počty vyrobených čipů ale světové poptávce nestačí. Naopak, Taiwan musí výrobu omezit kvůli nedostatku vody. Dle zprávy od Nikkei Asia spotřebuje největší tchajwanská továrna tisíce kubíků vody denně. Sucho a vysoká spotřeba snížily místní zásoby vody na kritickou úroveň. Kromě nedostatku vody se Taiwan také potýká s úbytkem školených pracovníků, čínské firmy soustředící se na dolování kryptoměn v posledních třech letech přebrali Tchaj-wanu několik stovek vysoce specializovaných zaměstnanců, což výrobu čipů dále zpomaluje.

Situace přinutila státy jednat

Zásadní nedostatek čipů a žádná řešení přinutila ostatní státy jednat. Jak USA, tak EU představily v minulých týdnech návrhy, jak by se chtěly se situací vypořádat. USA i EU chtějí na svých územích vybudovat nové továrny, decentralizovat výrobu z Asie na jiné kontinenty a zbavit se tak závislosti (zejména) na Číně.

Výstavba nových továren ale přináší řadu úskalí. Finančně se jedná o velmi nákladný projekt, jedna velká továrna může stát až 20 miliard korun, náklady na výrobu čipů se každý rok zvyšují a stroje uvnitř továrny se musí neustále modernizovat. Sama americká společnost Intel uvedla, že finančně je výroba čipů čím dál náročnější a návratnost financí je v řádu let.

I přesto se EU rozhodla do továren investovat. Zveřejnila to minulý týden v rámci svých plánů na „digitální dekádu“. Momentálně se na území EU vyrábí jen 10% z celosvětové produkce čipů, do roku 2030 by EU chtěla vyrábět 20%. Kromě větší výroby čipů dále plánuje zvýšení digitální gramotnosti v rámci evropských institucí, zdigitalizování podniků a veřejných služeb a zintenzivnění spolupráce s USA.

Evropská komise plánuje svůj pokrok zveřejňovat v pravidelných zprávách a doufá, že se jednotlivé členské státy EU připojí. Další potenciální zvýšení výroby čipů ale bude muset EK nechat na jiných.  

Zdroj: www.bbc.com , www.ft.com
Foto: Getty images

Tags

Související články

Back to top button
Close
Close