LG končí na trhu s mobilními telefony

Jihokorejská společnost LG se rozhodla skončit s výrobou mobilních telefonů poté, co se téměř šest let nacházela ve ztrátách. Ty se nahromadily do výše 4,5 miliardy dolarů. LG byl přitom díky inovativní kameře v roce 2013 třetím největším výrobcem telefonů na světě, hned za Apple a Samsung. Dle ředitele LG se ale trh s mobilními telefony od té doby stal neuvěřitelně konkurenceschopný.

Oproti Apple a Samsung ztrácely telefony značky LG v oblasti hardwaru a softwaru. V severní Americe a domácí Jižní Koreji je LG stále poměrně oblíbená, nicméně na trzích v ostatních zemí padají.

Telefony jen okrajovou záležitostí

Firma v prohlášení uvádí: „Strategické rozhodnutí společnosti LG opustit neuvěřitelně konkurenceschopný sektor mobilních telefonů umožní společnosti zaměřit se na rozvoj v oblastech, jako jsou komponenty elektrických vozidel, chytré domácnosti, robotika nebo umělá inteligence.“

Dle výzkumu firmy Counterpoint LG v loňském roce vyvezlo pouze 28 milionů telefonů, zatímco Samsung 256 milionů. Výroba mobilních telefonů je pro značku LG jen okrajovou záležitostí. Celkem se značka angažuje do pěti oblastí průmyslu, mobilní telefony představují tu nejmenší oblast, představující jen 7,4% tržeb. V současné době je celosvětový podíl telefonů LG kolem 2%.

Elektromobily a televize

Ve zbylých oblastech je značka stále silná, obzvlášť mezi domácími spotřebiči a televizemi. LG je po Samsungu druhou nejprodávanější značkou televizí na světě.

V prosinci LG založilo společný podnik s automobilovým dodavatelem Magna International, se kterým budou vyrábět klíčové komponenty pro elektromobily.

Inventář telefonů LG bude i nadále k dispozici k prodeji, dostupná bude i servisní podpora a aktualizace softwaru pro stávající zákazníky. Divize by měly být ukončeny s koncem července 2021.

Budoucnost firmy

Mluvčí společnosti dodal, že LG: „Bude i nadále využívat své odborné znalosti v oblasti mobilních telefonů a vyvíjet technologie spojené s mobilitou, jako je 6G, aby mohla nadále posilovat svou konkurenceschopnost v dalších oblastech podnikání.“

Analytici uvedli, že největší prospěch z odchodu LG bude mít konkurenční jihokorejský Samsung a čínské společnosti Oppo, Vivo a Xiaomi.

Obecně celosvětový trh s chytrými telefony v roce 2020 zaznamenal zhruba 10% pokles. Důvodem je koronavirová pandemie a s ní spojená protiepidemická nařízení, která zabraňují otevření obchodů. I tato skutečnost nejspíš přispěla k rozhodnutí LG na trhu s mobilními telefony skončit.

Zdroj: www.bbc.com
Foto: DepositPhotos

Tags

Související články

Back to top button
Close
Close