FAA schválila let společnosti Blue Origin

Agentura FAA schválila plán společnosti Blue Origin pro cestu do vesmíru 20. července tohoto roku. Na palubě rakety New Shepard bude zakladatel společnosti Jeff Bezos, jeho bratr Mark, letec Wally Funk a další tři pasažéři.

Pro získání certifikace bylo zapotřebí aby Blue Origin verifikoval hardware a software rakety během testovacího letu s označením NS-15, který se uskutečnil 14. dubna. Pokud všechno půjde podle plánu donese raketa cestující do výšky větší než 100 km. Během letu dojde k oddělení pohonné jednotky, která přistane zpět na Zemi a kapsule s pasažéry se po krátkém pobytu v suborbitálním prostoru vrátí pomocí tří padáků.

Souboj vyhrál Branson, ale…

V posledních dnech internetem značně rezonuje let do vesmíru Richarda Bransona a mnozí ho tak považují za vítěze tohoto souboje. Podle Bezose se však nedá v jeho případě mluvit o překročení hranice vesmíru jelikož Virgin Galactic SpaceShipTwo nedosáhl Kármánovy linie a vystoupal pouze do výšky 89 km.

I přes velký úspěch ani jedna společnost nepočítá v tomto roce s „turistickými“ lety. Tímto směrem se vydá SpaceX Elona Muska. Rozdílem mezi společnostmi je i cena letenek pro potenciální cestující. U Virgin a Blue Origin se jedná o 250, resp. 500 tisíc dolarů. Eloona Musk a jeho SpaceX nabízí 10denní misi na ISS za 55 milionů dolarů.

Zajímavotí rovněž je, že místo v New Shepard, které se prodalo v aukci stálo 28 milionů dolarů. Jméno pasažéra by mělo být v následujících dnech oznámeno.

Zdroj: Engadget
Foto: Shot by Cerqueira, Unsplash

Tags

Petr Kašík

V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie

Související články

Back to top button
Close
Close