Volvo sestrojilo autonomně řízený nakladač podle předlohy stavebnice LEGO

Stavebnici LEGO zná jistě každý z nás. Vzor v ní našla i značka Volvo. Ta se inspirovala jedním z modelů Lega Technic. Podle jeho mechanismů a tvarů sestrojila stroj reálné velikosti. Ten né jen že se věrně podobá své předloze, ale je také plně autonomně řízený. Umí vykonávat monotónní lidské činnosti a zároveň lidi uchránit před možným nebezpečím pracovního úrazu. Společnost tím chce ukázat, že autonomní technologie se dají využít i v jiných odvětvích než je jen automobilová doprava. Jedná se o čtyřkolový nakladač LX03. Tento model je navržen pro práci ve stavebnictví. Je určen pro převážení břemen až do váhy 5ti tun. Sám se dokáže rozhodovat v nejrůznějších situacích a přitom umí spolupracovat i s lidmi jako svými spolupracovníky. Od své předlohy přebral také velkou variabilitu. Na základě zadání zákazníka dokáže značka jen pomocí několika málo změn vytvořit menší nebo větší řešení podle jeho představ. Dle slov konstruktérů jim předloha umožnila nahlížet na věc úplně jiným pohledem.

Elektřina vládne světu

Jiný než elektrický pohon už dnes pravděpodobně pro takové vozidlo nepřipadá v úvahu. Nakladač je tedy plně elektrický a podle náročnosti vykonávaných úkolů dokáže pracovat až osm hodin v kuse. Tedy celou běžnou pracovní směnu. Zároveň je také velmi tichý. Základní verze disponuje kapacitou baterie 40 kWh a maximální rychlostí 38 km/h. Díky elektrickému pohonu má tedy nakladač nulové emise.

Bohužel i přes velmi zajímavý koncept se firma zatím nechystá uvést tento koncept do sériové výroby. Zatím je v plánu testovat co stroj zvládne a vyladit případné nedostatky. Velmi zajímavý je fakt, že konstruktéři se přímo inspirovaly již zmíněnou stavebnicí a jedná se tak o první model, který byl vytvořen i v reálné velikosti. Nicméně se jedná i o zajímavou inovaci v oblasti stavebnictví, autonomního řízení i umělé inteligence. A není vyloučeno, že se další firmy neinspirují a nevzniknou další zajímavá řešení.

Source
oTechnice.czEngadget
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close