Start-up Formant získal 18 milionů dolarů na podporu firem využívajících roboty

Odvětví robotiky neustále roste, protože podniky se snaží automatizovat stále více procesů ve svých organizacích. Podle průzkumu společnosti McKinsey 88 % podniků plánuje v nadcházejících měsících zařadit robotickou automatizaci do své infrastruktury. Navíc společnosti se sídlem v Severní Americe si v roce 2020 objednaly více než 31 000 robotických systémů. Díky tomu se tržby tohoto odvětví odhadují na více než 1,5 miliardy dolarů. To svědčí o síle tohoto segmentu.

Existují oprávněné obavy zaměstnanců, že by roboti mohli nahradit část práce vykonávané lidmi. Nedávná studie MIT zjistila, že každý přidaný robot je schopný nahradit 3,3 pracovních míst. Oxford Economics předpokládá, že roboti do roku 2030 nahradí 20 milionů pracovních míst ve výrobě. Na druhou stranu by roboti mohli pracovat – a již pracují – společně s lidmi na řešení složitých problémů. Zpráva společnosti Loup Ventures předpovídá, že 34 % robotů prodaných do roku 2025 bude spolupracovat s lidmi a trh „kolaborativní robotiky“ se do roku 2020 vyšplhá na 1 miliardu dolarů tržeb.

Ovládání robotů

Ať už se jedná o spolupráci, nebo ne, navádění robotů vyžaduje nástroje, které jsou dostupné inženýrům i pracovníkům s rozhodovacími pravomocemi ve firmách, které roboty nasazují. Jedním z dodavatelů je Formant, startup založený bývalými softwarovými inženýry, robotiky a produktovými manažery společností Google, Savioke a Redwood Robotics. Jejich cílem je vyvinout cloudovou platformu pro správu velkých flotil robotů. Společnost Formant tvrdí, že její řešení umožňuje společnostem provozovat, sledovat a analyzovat roboty téměř odkudkoli.

„Na začátku mé kariéry mi bylo jasné, že společnosti potřebují platformu, na které by mohli spravovat všechny své nástroje.“

Jeff Linnell, zakladatel start-upu Formant

Formant umožňuje společnostem monitorovat robotické flotily, přijímat upozornění a provádět analýzy příčin poruch. Pomocí platformy mohou zákazníci zobrazovat historická i živá telemetrická data a nastavovat panely pro sledování bezpečnosti, efektivity a výkonnosti. Formant dokáže provádět analýzu dat flotily robotů podle její velikosti, pracoviště, regionu zákazníka a verze hardwaru, aby získal poznatky a lépe definovali cíle. Software také umožňuje zaměstnancům spolupracovat či označovat a sdílet zajímavé okamžiky. Operátoři i mají možnost v případě problémů začít ovládat robota na dálku.

Nedostatek pracovních sil způsobený pandemií přitáhl velkou pozornost ke světu robotiky a k tomu, jak mohou roboti řešit nudné, špinavé a nebezpečné práce, které je v současné době těžké obsadit.

Jeff Linnell, zakladatel start-upu Formant

Platforma společnosti Formant, která podporuje více než 200 typů robotů, podle Linnella zpracovává 50 000 živých videostreamů a 5 miliard datových bodů měsíčně. Mezi současné klienty patří robotické startupy v rané fázi vývoje, jako jsou BP, Canvas, Diligent, Graze, Burro. Technologie Formantu využívá i dceřiná společnost John Deere Blue River, která je používá k zachycení dat generovaných robotickými zemědělskými stroji na polích.

Source
Venture BeatFormant
Tags

Pavla Pölzerová

Studentka ČVUT a MUNI, která miluje cestování a jednou si koupí chameleona.

Související články

Back to top button
Close
Close