Schaeffler Free Drive – pohon kola bez řetězu

V současné době se pro pohon běžně užívaných bicyklů nejčastěji používají různé typy mechanických převodů. Jako přenašeč síly vyvolané šlapáním se tak uplatňují řetězy, různě upravené řemeny nebo kardany. Ve své podstatě se jedná o stejné principy jako u motocyklů, ovšem u kol jsou na pohon velmi specifické nároky. S úplnou novinkou, představenou na nedávném veletrhu Eurobike ve Friedrichshafenu, přišel na trh německý výrobce Schaeffler. Jedná se o renomovaného výrobce elektromotorů, který má vazbu i na Českou republiku. Letos u nás totiž otevřel už druhý výrobní závod.

Elektřina jako pohon

Jak by se mohlo zdát, nejedná se o obdobu elektrokol, která v současnosti zažívají obrovský boom. Ta totiž využívají elektřinu pro pohon výhradně z baterie, kterou si musí uživatel nabít z běžné zásuvky napojené na elektrickou síť. Vozítka s novinkou od Schaeffleru si ovšem vyrábějí elektřinu sama přímo z generátoru umístěném ve šlapacím středu. V generátoru s konstantním odporem probíhá přeměna mechanické energie, vykonané člověkem, na elektrickou. Ta je vedena kabelem přímo do motoru, který pohání zadní kolo. Dle míry lidského úsilí i generátor vyrábí příslušné množství energie. Pro uchovávání nespotřebované energie se zde využívá baterie. Ta je přídavně dobíjena energii vzniklou rekuperací při jízdě z kopce.

Vysoká účinnost a variabilita konstrukce vozítek

Výrobce uvádí ztráty energie jen kolem 5% ve srovnání s řetězovým převodem, což je s ohledem na dva převody energie velmi slibné řešení. Velkou výhodou je pak absence mechanických komponent, které podléhají opotřebení a je třeba je servisovat. S čímž souvisí i mnohem širší paleta možností pro konstrukci vozítka, protože konstruktéři už nejsou vázáni přímou mechanickou vazbou mezi šlapacím středem a zadním kolem. S konstrukcí souvisí i možnost využití pro 2-, 3-, i 4-kolová vozítka. Jako další benefit odpadá starost se složitým umísťováním baterie do rámu jako je tomu u elektrokol a zároveň se dají použít baterie s větší kapacitou.

Uplatnění tohoto řešení se předpokládá hlavně na tzv. Cargobicích. Tyto vozítka využívají například dopravní společnosti pro rozvoz zásilek v městských zástavbách. První kousky by se v prodeji měly objevit už během roku 2022.

Source
mtbs.czSchaeffler.deUnsplash
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close