Požáry ve výškových budovách budou v budoucnu pomáhat hasit drony

Skupina Multi-robotických systémů z Fakulty elektrotechnické ČVUT nedávno představila nový dron, který je schopný autonomně vystřelit hasicí kapsli. Primárně je určený k rychlému řešení požárů ve výškových budovách. Ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Středočeského kraje byl již otestován při cvičném zásahu v opuštěném objektu.

„Dron s pomocí palubních senzorů a umělé inteligence detekuje a lokalizuje požár pomocí infračervené kamery. Následně s pomocí speciálního mechanismu vystřelí do místa požáru půlkilovou kapsli s látkou, která požáru odebere teplo a sníží tak jeho intenzitu. Hasiči tím získají více času se do vyšších podlaží dostat a zachránit tím lidské životy,“ vysvětlil princip revolučního systému pro hašení požárů doc. Martin Saska, vedoucí skupiny Multirobotických systémů (MRS) působící na katedře kybernetiky FEL ČVUT.

Fungování hasicího dronu

Dron s označením DOFEC (Discharging Of Fire Extinguishing Capsules) je dle dostupných informací novinkou a ve světě ještě podobný systém nebyl nikde nasazen. Jeho tvůrci jej dimenzují tak, aby v budoucnu dokázal velmi přesně vystřelit až šest kapslí najednou. Toto bude možné mimo jiné díky vyspělému softwaru autonomního letu, stabilizace a detekce požáru termokamerou.
Komplikací navigace dronu se stal vzniklý odraz GPS signálu v blízkosti budov. Další typ by ale už měl být schopný pro svou lokalizaci využívat palubní senzory, aby se nemusel na GPS signál spoléhat.

V současnosti hasiči využívají drony pro monitoring místa zásahu. Tyto drony jsou zpravidla vybaveny pouze kamerou a infrakamerou. Jejich využití i k hašení malých místností nebo získání času k evakuaci lidí by tak bylo mezi hasičskými sbory vítanou inovací. Kromě hašení požáru by drony mohly dobře posloužit i k vyhledávání lidí nebo nebezpečných předmětů jako jsou třeba výbušniny.

Náklady na výrobu takovéhoto dronu jsou odhadovány v řádu nižších stovek tisíc korun a jejich sestavení není časově náročné. Jeden váží okolo devíti kilogramů a jsou poháněny elektromotory. Ve vzduchu dokáží vydržet cca deset minut.

Source
ČVUT - Stalo seÚvodní obrázek
Tags

Pavla Pölzerová

Studentka ČVUT a MUNI, která miluje cestování a jednou si koupí chameleona.

Související články

Back to top button
Close
Close