Nové airbagy by měly zajistit větší bezpečí cestujících

Prudký náraz a výstřel airbagů, který ve většině případů zlomí kosti řidiče. Toto by měla být minulost. Nové jednotky airbagů nebudou reagovat až ve chvíli nárazu. Budou totiž monitorovat situaci kolem auta a tak budou schopny se na náraz dobře připravit. Díky monitorování situace uvnitř vozu se pak budou také schopny přizpůsobit nafukování jednotlivých vaků tak, aby méně ohrožovaly cestující.

Systém airbagů je dnes neodmyslitelným prvkem ochrany cestujících v moderních vozidlech. Jejich účinnost do značné míře záleží na včasné detekci nehody a rychlosti řídicí jednotky airbagů (označované Continentalem jako ACU — airbag control unit, zatímco většina ostatních výrobců používá označení ECU — electronic control unit). ECU airbagu vyhodnocuje data ze senzorů zrychlení a tlaku a v případě potřeby aktivuje příslušný airbag během milisekund.

ilustrace současných airbagů

Nyní se ovšem pracuje na dalším zdokonalení a zrychlení za pomoci před nárazového bezpečnostního monitoru. Pod heslem „Allround Protection“ budou v budoucnu úžeji propojeny informace o dění kolem vozidla (před nárazová bezpečnost) a uvnitř vozidla (monitorování bezpečnosti cestujících), aby bylo možné lépe přizpůsobit strategii rozpínání airbagů. Cílem je hlavně dřívější, ale i kontrolovanější aktivace airbagů s ohledem na situaci a potřeby cestujících uvnitř vozu.

Nové funkce Allround Protection

Zahrnují dřívější zapálení airbagů, aby bylo možné optimálně zachytit cestující uvnitř. Klíčovým faktorem je integrace před nárazových dat, která kromě senzorů okolí vozidla poskytují také monitor bezpečnosti cestujících, který poskytuje informace o cestujících a jejich poloze uvnitř vozidla. To umožňuje reagovat dříve a například narovnat opěradlo sedadla 300ms před čelním nárazem. Airbag navíc díky řízení tlaku vydrží déle, a s tvrdostí uzpůsobenou situaci a cestujícím. V budoucnu je dokonce představitelné, že dojde ke změkčení airbagu přesně v okamžiku nárazu spolujezdce, takže se sníží odrazový efekt (vymrštění cestujícího dozadu). Technicky je ventil mistrovským dílem, protože dynamicky ovládá tlak 600 barů v milisekundovém rozsahu.

Allround Protection se zaměří také na baterie elektromobilů. Tedy ne že by je chránil airbagy, bude však doplněn o systém varování řidiče před možným poškozením baterie například po střetu s kamenem, a tedy i před zvýšeným rizikem vzniku požáru. Nová senzorově asistovaná funkce Battery Impact Detection vychází z technologického základu tlakového systému ochrany chodců.

Source
technický týdeníkaaaauto.cz
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close