Měřící buňky Hexagon pomáhají ve Škodovce

Automatizace a robotizace se prosazuje ve stále více oborech. Důvodem je zvýšení efektivity a přesnosti. V České republice je dobrým příkladem ŠKODA AUTO se závodem v Mladé Boleslavi. Zde jsou v měrovém centru osazeny dvě plně automatizované měřící buňky Hexagon.

Ty slouží pro intuitivní 3D měření objektů. A to jak s možností bezdotykového, pomocí skeneru, tak dotykového, které je zase přesnější. Tento způsob je využíván napříč celým koncernem Volkswagen.

S novým softwarem přicházejí nové možnosti

Dosud se napříč všemi závody v České republice pro měření buňkami Hexagon používal software PC-DMIS. Výhodou jednotného systému v celém závodu je snažší komunikace. Zároveň po stránce technické dovoluje i off-line přípravu měřících programů. Po letech vývoje bylo dosaženo maximálního potenciálu a využití všech benefitů tohoto softwaru. V roce 2021 však společnost Hexagon vydává nový software HxGN Robotics Automation s nímž se možnosti měření dále rozšiřují.

Jednou z výhod je například možnost optického měření skenerem. Jako další benefit se výrazně zkracuje doba nutná pro off-line programování a doladění programu v zařízení. Výsledky jsou více než slibné a plánuje se další rozšíření měřících úloh. Nutno také zmínit, že časy jsou poloviční oproti minulosti a není dále nutné programovat zvlášť robota a zvlášť vyhodnocení měření.

Pro bližší technické představení této platformy uvedu, že měřící buňky využívají robotického laserového měření a laserového trackeru Leica Absolute Tracker AT960. Ten je určen především pro rozměrnější objekty. Díky unikátnímu integrovanému příslušenství firmy Hexagon lze implementovat také plně automatickou kontrolu rozměrů.

V tuto chvíli jsou měřící buňky v prototypové fázi a jsou navrženy přímo pro potřeby měřícího střediska v Mladé Boleslavi. Na druhou stranu však výrobce kladl také důraz na co největší flexibilitu a variabilitu. Buňky proto disponují zásobníkem s vyměnitelnými nástroji, aby měly možnost kdykoliv přepnout mezi vysokorychlostním skenováním a dotykovým měřením. T umožňuje měření i na hůře dostupných místech.

Pro další zvýšení efektivity se hledají další úlohy pro použití tohoto měřícího systému.

Source
pixabaytechnickytydenik.cz
Tags

Související články

Mohlo by Vás zajímat
Close
Back to top button
Close
Close