Měřící buňky Hexagon pomáhají ve Škodovce

Automatizace a robotizace se prosazuje ve stále více oborech. Důvodem je zvýšení efektivity a přesnosti. V České republice je dobrým příkladem ŠKODA AUTO se závodem v Mladé Boleslavi. Zde jsou v měrovém centru osazeny dvě plně automatizované měřící buňky Hexagon.

Ty slouží pro intuitivní 3D měření objektů. A to jak s možností bezdotykového, pomocí skeneru, tak dotykového, které je zase přesnější. Tento způsob je využíván napříč celým koncernem Volkswagen.

S novým softwarem přicházejí nové možnosti

Dosud se napříč všemi závody v České republice pro měření buňkami Hexagon používal software PC-DMIS. Výhodou jednotného systému v celém závodu je snažší komunikace. Zároveň po stránce technické dovoluje i off-line přípravu měřících programů. Po letech vývoje bylo dosaženo maximálního potenciálu a využití všech benefitů tohoto softwaru. V roce 2021 však společnost Hexagon vydává nový software HxGN Robotics Automation s nímž se možnosti měření dále rozšiřují.

Jednou z výhod je například možnost optického měření skenerem. Jako další benefit se výrazně zkracuje doba nutná pro off-line programování a doladění programu v zařízení. Výsledky jsou více než slibné a plánuje se další rozšíření měřících úloh. Nutno také zmínit, že časy jsou poloviční oproti minulosti a není dále nutné programovat zvlášť robota a zvlášť vyhodnocení měření.

Pro bližší technické představení této platformy uvedu, že měřící buňky využívají robotického laserového měření a laserového trackeru Leica Absolute Tracker AT960. Ten je určen především pro rozměrnější objekty. Díky unikátnímu integrovanému příslušenství firmy Hexagon lze implementovat také plně automatickou kontrolu rozměrů.

V tuto chvíli jsou měřící buňky v prototypové fázi a jsou navrženy přímo pro potřeby měřícího střediska v Mladé Boleslavi. Na druhou stranu však výrobce kladl také důraz na co největší flexibilitu a variabilitu. Buňky proto disponují zásobníkem s vyměnitelnými nástroji, aby měly možnost kdykoliv přepnout mezi vysokorychlostním skenováním a dotykovým měřením. T umožňuje měření i na hůře dostupných místech.

Pro další zvýšení efektivity se hledají další úlohy pro použití tohoto měřícího systému.

Source
pixabaytechnickytydenik.cz
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close