Kde hledat modely pro 3D tisk

Ne každý, kdo se chce věnovat 3D tisku je zdatný natolik, aby byl již od začátku schopný si vymodelovat vlastní 3D model, nemá k dispozici dostatečně výkonný počítač nebo toho není schopen z časových důvodů.

Weby, kde je možné si stáhnout STL soubor 3D modelu, se tak těší mezi tiskaři vysoké oblibě. Některé modely jsou k dispozici zdarma, jiné za vyšší nebo nižší poplatek, zpravidla na základě toho, jak si autor váží času, který s prací strávil.

Na těchto místech je možné najít vše možné od čistě praktických věcí do domácnosti, náhradních dílů na různé nástroje či stroje, modely aut na dálkové ovládání, do kterých stačí po vytištění objednat elektroniku, pohyblivé hračky a vše, co si člověk dokáže i nedokáže představit.

Weby s modely pro 3D tisk

Nejvýznamějším místem, kde snad již každý tiskař někdy pátral je https://www.thingiverse.com/. Je tam k dispozici více než 9000 modelů zdarma včetně nejrůznějších výukových pomůcek či hraček.

Místem, kde získávají modely i velké firmy je https://www.cgtrader.com/, kde je zdarma nebo za rozumný poplatek k dispozici více než 13000 souborů a většina z nich je určena pro profesionální tiskaře.

Na těchto stránkách si najdou své převážně designeři bytových prostor, architekti nebo ti, kteří se pohybují okolo dopravních prostředků či ve strojírenství. Na webu https://3dwarehouse.sketchup.com/?hl=en je k dispozici více než 38000 modelů a lze filtrovat modely dle formátu STL.

Modely za poplatek nebo zdarma

Často si tiskaři stěžují na zpoplatnění některých modelů. V tomto případě je třeba se zamyslet nad tím, že autor často využívá pro modelování zpoplatněný program, tráví s ním hodiny svého času, který by mohl namísto toho věnovat práci či rodině a snaží se symbolickým poplatkem si tento čas a náklady nahradit. Pokud se tedy tiskaři s modelem nechce samotnému modelovat, měl by respektovat postavení autora.

Pokud ale někdo chce do 3D tisku opravdu proniknout, měl by si určitě modelování na vlastní kůži vyzkoušet, aby dokázal do světa tisku lépe proniknout.

Source
Materialpro3DUnsplash
Tags

Pavla Pölzerová

Studentka ČVUT a MUNI, která miluje cestování a jednou si koupí chameleona.

Související články

Back to top button
Close
Close