Agrobot z projektu SMASH pomáhá zemědělcům na polích

Zemědělství se stalo jedním z nejdůležitějších sektorů vůbec. Lidí na planetě stále přibývá a obyčejný krumpáč s lopatou už na uživení státu nestačí. Proto i v zemědělství se odehrávají velké inovace.

Předpokládá se, že za 30 let se bude muset zemědělská produkce zvýšit o 70%. Díky tomuto obrovskému číslu se v tomto odvětví skrývá velký potenciál automatizace. Dalším faktorem je velká tendence populace řešit přítomnost chemických látek a vyhledávají spíše takzvané bio produkty.

Itálie hledá řešení

V Itálii se skupina mladých vědců rozhodla, že tyto výzvy přijme a pokusí se je vyřešit. A přišla s novým, inovativním projektem, který se nazývá SMASH. Celý projekt má za cíl vymyslet platformu, která se bude podílet na zkoumání a výrobě plodin. Tato platforma obsahuje několik druhů přístrojů, mezi které patří nejen roboti, ale i drony nebo senzory na polích.

Agrobot SMASH

Agrobot je autonomní a inteligentní robot, kterého lze naprogramovat a ovládat. Je navržen pro samostatnou práci na poli, tak aby byl schopen částečně nahradit práci zemědělců. Dokáže například kontrolovat stav plodin, odstraňovat plevel nebo ošetřit plodiny ekologickými postřiky. Všechny úkony jsou prováděny pomocí kolaborativního robotického ramena UR10 od Universal Robots. V současné době ho lze potkat při práci v Toskánsku na špenátových polích, kde jeho práce spočívá ve sbírání vzorků a odstraňování plevele. Je schopen sám nasbírat dostatek vzorků, které se poté analyzují v základnové stanici. To šetří jednak čas, ale také zvyšuje kvalitu vypěstovaných plodin. Vývojáři nyní pracují na aplikacích, které by měli zajistit jeho schopnost pracovat i v jiných klimatických podmínkách.

Sama majitelka a vedoucí projektu SMASH, Marta Niccolini, zdůrazňuje, že toto je zatím pilotní projekt, který má demonstrovat fakt, že některé úkony lze jednoduše nahradit roboty. Podle ní se takto předejde několika problémům a zvýší se produktivita. Podle jejích slov je tento trend na vzestupu a sama doufá, že příští generace se tohoto nápadu chopí a bude roboty na poli využívat více a více. Důvodem mohou být i legislativní předpisy, které pomalu začínají zakazovat různé pesticidy a také problémy spojené s nedostatkem pracovních sil.

Source
Vše o průmyslumuszaki-magazin
Tags

Související články

Mohlo by Vás zajímat
Close
Back to top button
Close
Close