Drony postavené z ananasových listů. Efektivní využití odpadního materiálu

Zajímavý objev se podařil malajsijským vědcům, kteří popsali metodu transformace vláken z ananasových listů tak, aby došlo k vytvoření pevného materiálu. Ten může být použit při stavbě rámů malých bezposádkových letadel či dronů. Projekt byl veden profesorem Mohamadem Thariqem Hameedem Sultanem na půdě Putra University.

Původním požadavkem bylo, zajistit využití četnému odpadu, který vzniká při obhospodářovávání ananasových plantáží v Hulu Langat, oblasti, která leží 65 kilometrů od hlavního města Kuala Lumpur. „Dokážeme z listů ananasu získat vlákna, která pak můžeme použít při konstrukci létajících strojů. Víceméně z nich dokážeme tvořit drony,“ řekl profesor Sultan pro Reuters. Běžně se listy ananasů spálí, čímž, vedle jiného, dochází ke znečištění ovzduší v okolí. Na 3 akry půdy pak připadá asi 5-10 tun odpadu.

Lehkost, dostupnost, snadná likvidace

Výhodou dronů postavených z takto získaných vláken je větší poměr síly ku váze, než je běžné u strojů pocházejících z průmyslové výroby. Zároveň je konstrukce dronů levnější, snazší a stroje jsou lehčí. Neopomenutelnou výhodou je jejich snadná likvidace. Ve zkratce lze říct, že pokud se stroj rozbije, celý rám můžeme uložit do země, kde se do dvou týdnů rozloží.

Prototyp stroje je schopen létat ve výšce 1000 metrů a ve vzduchu vydrží zhruba 20 minut. Členové výzkumného týmu věří, že se jim podaří vytvořit větší model, který by mohl disponovat bohatším technologickým vybavením. Hlavní využití vidí profesor Sultan v zemědělství a v monitoringu okolí farmářských pozemků.

„Naším hlavním cílem je přispět k většímu zisku farmářů a k usnadnění jejich práce,“ říká William Robert Alvisse ze malajsijské společnosti pro nepilotované drony. Jeho skupina úzce spolupracuje na vývoji drony společně s profesorem Sultanem a poskytuje jim informace o správné konstrukci.

Farmáři doufají, že podobné iniciativy budou pokračovat a že se uplatnění pro odpad, který vzniká z pěstování ananasů, najde další využití. „Zvláště při koronavirové krizi je důležité přispět s podobnými nápady, které pomohou zemědělcům s jejich ztrátami,“ dodává farmář Irwan Ismail, který se podílel na projektu konstrukce dronů.

Foto: Miguel Ángel Hernández, Unsplash

Zdroj: Reuters

Tags

Petr Kašík

V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie

Související články

Back to top button
Close
Close