Digitální dvojče a roboti, to je budoucnost výroby

Nasazování mnoha technologických novinek a interaktivních prvků do automobilů jistě velmi zpříjemňuje jejich uživatelům život. Na druhou stranu tyto změny přináší nové výzvy pro jejich výrobce a s tím spojené nutné přeorganizování výrobních linek.

Českým lídrem v automatizaci a udávání trendů je tým z Brandýsa, Smart Automation společnosti Continental. Ti se zabývají digitalizací a automatizací výrobních linek pro zvýšení jejich efektivity a konkurenceschopnosti.

Základem jsou robotičtí pomocníci

Ve výrobě můžeme pozorovat dva typy robotů. První z nich je předem naprogramován pro danou činnost, kterou vykonává samostatně. Druhý typ je navržen přímo pro spolupráci s člověkem. Tak zvaní koboti nemusí být zavřeni v kleci a pomáhají lidským operátorům s monotónními nebo neergonomickými činnostmi. Další rozdíly mezi roboty jsou jednoznačně v ceně a životnosti. Levnější koboti jsou běžně schopni provozu kolem 7 let, jejich kolegové potom téměř 3x déle.

Novinkou je také nasazení sedmiosých robotů. Ti dokážou zastat práci až tří konvenčních. To vše jen díky přidané sedmé ose. Budoucnost tak bude spojena s reorganizací výroby. Dojde ke snížení počtu výrobních operátorů, zároveň ale narostou nároky na jejich vzdělání, protože bude třeba dohlížet na to, zda robotické systémy konají svou práci správně.

Identická linka ve virtuálním světě

Dalším krokem k digitalizaci a efektivnější výrobě je využití digitálního dvojčete. Jde o totožnou napodobeninu reálné výrobní linky ve virtuální realitě. V této simulaci lze zkoušet ovládání robotů a funkčnost nových programů. Výrobce navíc dokáže ukázat zákazníkovi celou linku a její funkce ještě dříve než je fyzicky vyrobena. Lze tak také doladit některé detaily a předejít fatálním problémům. To vše usnadňuje následnou montáž, provoz a velmi výrazně šetří finanční prostředky.

Výrobní závod firmy Continental se díky úspěšným produktům dále rozrůstá. Již nyní jsou ve výstavbě další dvě výrobní haly. Pokračuje tak proces rozšiřování započatý již v loňském roce. Český závod v Brandýse patří k těm největším na světě, které se specializují na elektroniku a spadají do portfolia značky Continental.

Source
technickytydenik.czunsplash
Tags

Související články

Mohlo by Vás zajímat
Close
Back to top button
Close
Close