Brněnská technologie přinášející info o počasí pilotům

Nová technologie od společnosti Honeywell Aerospace pod názvem Weather on Board for FlySmart with Airbus. Tato aplikace přináší pilotům aktuální informace o počasí v průběhu celého letu. Tato aplikace byla vyvinuta v Brně, konkrétně ve společnosti Honeywell. Tento vynález má hned několik pozitiv.

  • pilotům ušetří čas
  • cestujícím zvýší bezpečí a pohodlí 
  • leteckým společnostem sníží náklady na palivo ( až 750 000 ročně na jedno letadlo

Aplikace nabízí pilotům průběžné informace o počasí a pilot si tak dokáže naplánovat mírné odchylky či přizpůsobit styl letu. V současné době bývají piloti už při vzletu odkázáni na několik hodin staré data.

Kdo všechno jí muže použít?

Tuto službu mohou využít všichni zákazníci společnosti Airbus, kteří do svých letadel A320, A330, A380 a A350 pořídili pro letové posádky elektronické zařízení typu EFB (Electronic Flight Bag) pro řízení informací. Služba Weather on Board for FlySmart with Airbus vychází z mobilní aplikace Weather Information Service, kterou představila také společnost Honeywell.

„Společnost Honeywell chce pilotům poskytnout maximálně přesné informace o aktuálních meteorologických podmínkách v reálném čase. A přesně tím se vyznačuje naše aplikace „Weather Information Service,“ řekl John Bolton, prezident obchodní jednotky Air Transport and Regional společnosti Honeywell Aerospace. „Leteckým společnostem, které již mají elektronické zařízení pro řízení informací EFB FlySmart with Airbus, usnadní nová služba plánování bezpečnějších letů v průběhu celé trasy.“

Klíčové funkce aplikace

Displej povětrnostního radaru zobrazuje potenciálně nebezpečné povětrnostní podmínky v grafickém formátu a prostorovém umístění na mapě. Díky tomu jsou pro piloty snadno srozumitelné a mohou tak činit zásadní rozhodnutí týkající se směru letu. Aplikace také dokáže upozornit na potencionální bouřku či jiné klimatické změny.

Zobrazení předpovědí dynamických turbulencí jasně znázorňuje oblasti větších turbulencí. Lety se tak pro cestující stávají bezpečnější a pohodlnější. Snižuje se také pravděpodobnost poškození letadla a klesají nároky na jeho údržbu.

Předpověď 3D proudění vzduchu ve výšce znázorňuje směr a rychlost větru v dráze letu letadla. Piloti tak mohou zvolit nejlepší možnou trasu, což jim pomáhá dorazit na místo určení včas, snižovat spotřebu paliva a vznik emisí.

Source
TEXT: Science world FOTO: istock, from spooh
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close