Auta by měla umět rozpoznat nepozornost řidiče.

Start-up roboGaze by se rád zaměřil na největší nešvar dnešních řidičů, na nepozornost za volantem. Software, který chtějí vyvinout by se měl dát nainstalovat do všech automobilů.

„Chceme vyvinout systém, který nepotřebuje drahé vybavení, ale dokáže bezpečně poznat, kdy je řidič nepozorný,“ vysvětluje Chantal Lefranc Bellak.

Firma roboGaze má sídlo v Budapešti a byla založena v roce 2019. Společnost byla přijata společností Microsoft jako partnerský start-up v jejím programu Microsoft for Startups a těsně spolupracuje s Budapešťskou technickou univerzitou, přední technickou univerzitou v regionu. Firma pomalu, ale jistě roste.

Jejich hlavním cílem je snížení smrtelných nehod, které se v dnešní době stávají stále častěji. Ročně bohužel zemře při dopravních nehodách po celém světě téměř 1,3 milionu lidí.  Za většinou smrtelných nehod je lidská nepozornost nebo únava.

Jak by měl projekt fungovat ?

Jejich softwarové řešení se jmenuje Soteria. Může fungovat s připojením Wi-Fi, 4G nebo i bez něj. Po připojení ukládá veškerá data do cloudu a nevyžaduje drahé hardwarové vybavení, které by bylo nutné instalovat do vozidel.

Jeho způsob umístění do vozidla má různé podoby: samostatná aplikace v telefonu, zabudovaná do hardwaru nebo dokonce jako lokální aplikace multimediálního systému vozu.

Z technického hlediska nabízí biometrickou autentizaci, která zajišťuje ověření totožnosti řidiče. Pak více faktorový systém sledování ospalosti řidiče, který monitoruje únavu řidiče. Kamera detekuje a analyzuje, zda neupadá do mikro spánku, zda nezívá, má otevřené oči a tak dále a tak podobně. Stejně tak může sledovat v reálném čase, zda řidič věnuje pozornost řízení, a sledovat případné rizikové činnosti, tedy například používání mobilních telefonů nebo kouření. 

Varovný systém se tak sepne vždy, když mu bude připadat, že se řidiči zavírají víčka a podobně. Co přesně se má sledovat, to lze včas nastavit přesně podle požadavků zákazníka, ať již pro celou flotilu nebo pro jednotlivý vůz a řidiče. A všechny parametry systému lze také nastavit ručně.

Source
emovio.cz
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close