Revoluční inovace ve střešních konstrukcích od české firmy

Když se řekne střecha, každého z nás napadnou cihlově červené tašky. Že tomuto stereotypu dávno odeznělo dokazuje stavební společnost PREFA Aluminiumprodukte, která na trhu proráží s inovativním přístupem, volící namísto běžných materiálů hliník. Ten ze střechy dělá skutečný štít, který chce každý obyvatel domu mít nad hlavou.

Nutno říct, že společnost není ve své branži žádným benjamínkem a své produkty dodává zákazníkům již desítky let. Díky důrazu na vysokou odolnost si její střechu objednali například majitelé horských chat Alpenvereinshaus Stüdlhütte na vrcholu Großglockneru či Piz Glor, restaurace na švýcarské hoře Schilthorn. Obě stavby se tyčí v nadmořské výšce takřka 3 000 m n. m a celoročně čelí nejnáročnějším podmínkám. Mimo to si zde střecha v roce 1969 zahrála i ve filmech o Jamesi Bondovi se Seanem Connerym v hlavní roli.

Zpět ale k samotné konstrukci. Ačkoli je hliník často voleným materiálem pro stavbu střechy, společnost PREFA přichází s vlastní konstrukcí a patentovaným systémem, který jednotlivé tašky spojuje pomocí speciálních příchytek. Celá střecha pak drží doslova jako jeden muž, neboť je kompletně sešroubována. Díky tomu může čelit velice silnému větru a to i o rychlostech 235 km/h, na kterou nestačí ani dosavadní český rekord.

V čem ovšem hliník natolik vyniká? Na rozdíl od konvenčních materiálů je poddajnější, lépe zpracovatelný a to i v nízkých teplotách. Jeho silnou stránkou je rovněž recyklovatelnost a ekologičnost, neboť při jeho zpracování je vyprodukováno výrazně méně oxidu uhličitého, než u jiných materiálů. I tak má řadu odpůrců, kteří argumentují, že je hliníková střecha drahá. Z dlouhodobé investice je však pravda zcela opačná, neboť hliníková konstrukce nevyžaduje opakované nátěry a výrazně pomaleji stárne.

PREFA však povýšila i mnoho jiných proměnných, které střeše dodávají lesk. Je to například silná oxidační vrstva, která ji efektivně chrání před korozí nebo nízká váha. Ta se rovná pouhé 1/10 váhy klasické střechy. Je rovněž kompatibilní s fotovoltaickými panely. Zajímavé je, že byla poměrně s úspěchem použita v rekonstrukcích některých památek. Díky svému decentnímu vzhledu nahradila drahé napodobeniny historických tašek například u Graabeskirche v Cáchách, nebo hlavního nádraží v St. Pölten. Společnost PREFA se nepouští jen do střešních konstrukcí, ale rovněž i fasád nebo protipovodňových úprav.

Zdroj titulní fotografie: PREFA.

Lukáš Kekrt

Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita

Související články

Back to top button
Close
Close