Jaký je dopad pandemie na bytovou výstavbu v Praze?

Z aktuálních výsledků průzkumu CEEC Research vyplývá, že v letošním roce stavební firmy očekávají zhoršení svého hospodářského výsledku v průměru o 26 %. Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru má finanční ztráty 82 procent stavebních firem, které se průzkumu zúčastnily.

Experti k odhadům, jak bude vypadat stavební průmysl po koronavirové krizi jsou spíše opatrní. 

Generální ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec zájem o nové byty vzhledem k uvolnění hypotečních podmínek neočekává. Pro aktuálně.cz uvedl: „Dá se totiž očekávat příchod recese, otázkou pouze je, jak velká bude. Spousta firem kvůli zavřenému provozu zkrachuje, vzroste i nezaměstnanost. Prodeje bytů a domů proto budou stagnovat, zájem o koupi nemovitosti nebude příliš velký. Lidé budou mít spíše existenční starosti a nákladné investice, mezi které patří i pořízení nového bydlení, odloží na později.“

Stavebnictví je také jeden z oborů, kdy se práce domlouvá i na půl roku dopředu. To potvrzuje i jednatel společnosti TBG Metrostav Jakub Šimáček, který pro seznamzpravy.cz uvedl: „Zakázky máme na několik měsíců dopředu. Díky různým interním opatřením máme vyšší náklady na provoz, ale jak to ovlivní hospodářský výsledek, to si teď netroufám odhadnout. Počkejme si na vývoj situace. Záleží zejména na tom, jak dlouho bude restriktivní období trvat a v jaké kondici pak bude domácí a světová ekonomika.“

Přesuneme-li se do Prahy, v loňském a předloňském roce se výstavbě dařilo. V porovnání roků 2018 a 2019 se zvýšil počet nově zahájených bytů o 65 % z 3553 na 5882. Za 1Q tohoto roku počet nově zahájených bytů dle ČZU je zatím 1202, což je o 192 bytů více než v předchozím roce, kdy se začalo stavět 1 010 bytů. Lze jen odhadovat, zda a jak velký propad vlivem nemoci COVID-19, výstavbu v Praze ještě čeká. 

Výstavba nových bytů tvoří významnou, nikoliv však jedinou část bytové politiky Prahy. Na tuto problematiku už v únoru upozornil radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský: „Na jedné straně developeři říkají, že bydlení v Praze není dostupné, protože se málo staví, a že trh situaci vyřeší, stačí rozvolnit pravidla, aby se více stavělo. Na druhé straně jsou slyšet názory, že více postavených bytů dostupnosti bydlení nepomůže, protože ceny jsou developery uměle vyšponované strašně vysoko a kvůli Airbnb a investičním bytům nelze očekávat, že by ceny za bydlení mohly klesat. Myslím si, že ani jeden z těchto táborů nemá pravdu.”

A dále popisuje zahraniční praxi, ze které sice vyplývá, že zrychlení tempa výstavby zlepší dostupnost bydlení. Má to své ale: „Na druhou stranu u bydlení opravdu nelze jen spoléhat na trh. Kdyby se ceny za bydlení v Praze zastavily, stejně byty nebudou dostupné pro většinu populace. V zahraničí jsou celkem běžné například řešení problému prázdných bytů, povinnost developerů část nově vzniklých bytů věnovat městu nebo alespoň do fondu dostupného bydlení, omezení nakupování bytů cizinci (v našem případě mimo EU) či regulace využívání bytů za účelem krátkodobého ubytovávání turistů. Jsem přesvědčen, že bez podobných nástrojů se dostupnost bydlení v Praze zlepšit nemůže. Potřebujeme změnu legislativy.”

Městská datová platforma Golemio v dubnu zveřejnila analýzu dopadu epidemie koronaviru na realitní trh v Praze. Z analýzy vyplývá, že krátkodobé ubytování v bytech ohrožuje dostupnost bydlení a data za březen po vypuknutí koronavirové pandemie ukazují, že se zájem o tento typ bydlení snížil na polovinu. Tento trend se projevil v tom, že se tyto byty nyní nabízejí k dlouhodobému pronájmu, a to i za nižší cenu. Tento nárůst potvrzuje i portál Sreality.cz, jejichž data stejně jako data Airbnb platforma využívá.

Zábranský ke zveřejněné analýze dodává: „Chceme, aby byty byly využívány primárně za účelem dlouhodobého bydlení, protože k tomu byly postaveny. Je zřejmé, že poskytování krátkodobého ubytování v bytech má negativní dopad na dostupnost bydlení, minimálně v širším centru města. Budeme se snažit, aby co nejvíce bytů dlouhodobě zůstalo na trhu s bydlením a nevrátily se na trh s ubytovacími službami“.

Město také uvažuje o záměru stát se partnerem pro soukromé majitele bytů v rámci modelu sociální realitní agentury. Tento záměr je součástí projektu, na který již město získalo 45 milionů korun z evropských fondů. Reaguje tak na to, že dostupnost bydlení se nevyřeší pouze stavěním nových bytů, ale je zapotřebí se postarat také o skupinu lidí, kteří si bydlení na trhu zajistit sami nedokážou. Zároveň věří, že platforma umožní pokračovat v dialogu na téma sdílené ekonomiky a sdíleného bydlení v Praze.

 Zdroj: autorský článek

 Foto: pixabay.com

Související články

Back to top button
Close
Close