Robot české výroby, který Vám postaví dům

Idea, že jednoho dne k nám na zelenou louku přijede několik robotů a postaví nám během několika dní zdi domu, nemusí být až tak vzdálená. Společnosti KM Robotics a IdeaSense za podpory dodavatele stavebního materiálu už na takovém řešení několik let pracují. A již na rok 2023 je plánován začátek sériové výroby zdícího robota. Tento robot vzniká v České republice a umí stavět libovolně dlouhé rovné úseky zdí.

Požadavek na takové řešení vzešel ze samotných potřeb a nedostatků ve stavebnictví. To se potýká především s nedostatkem kvalifikovaných dělníků. Jako velké plus by toto řešení mělo zrychlit a zpřesnit zdění.

Nápad na vytvoření konceptu zdícího robota vznikl již v roce 2012 a pochází z hlavy Štěpána Kočího, spolumajitele firmy KM Robotics. Tato firma robota vyrábí. Jako další spolupracuje na projektu firma IdeaSense, která řídí vývoj robota. Zajistila průzkum trhu, přípravu obchodní strategie a též navrhlo uživatelské rozhraní. Na projektu též spolupracuje jedna z českých univerzit. CIIRC při ČVUT se stará o odborné konzultace, verifikaci simulačních modelů technologií. Navíc projekt v roce 2020 získal podporu od Technologické agentury České republiky v programu TREND.

Projekt pokračoval v roce 2016 prvním laboratorním představením. Následně v roce 2018 vstoupil do hry největší světový dodavatel stavebních materiálů, firma Wienerberger. Historicky první demonstrace na reálné stavbě pak proběhla v roce 2020.

Robot Ready – cihla pro robota

Tyto tři firmy podaly společně též v roce 2020 žádost o patent na speciální cihlu Robot Ready. Jde o cihlu navrženou pro použitím zdícím robotem tzv. robotickou cihlu. Má unikátní tvar a materiál přímo pro využití robotem. Vše bylo v roce 2021 stvrzeno podpisem smlouvy a dohodou o financování.

Pro firmu Wienerberger nejde o první projekt robotizace. Již v minulosti spolupracovala v německou firmou Schlagmann Poroton na projektu Redbloc. Kde šlo o výrobu prefabrikovaných stavebních modulů. A nebo také řešení Hadrian X ve spolupráci s australskou společností Fastbrick Robotics. Zde se vyvíjel též podobný zdící robot, který ovšem dosahoval mnohem větších rozměrů-

Tags

Související články

Back to top button
Close
Close