Robotický pes NASA Au-Spot se připravuje na průzkum marsovských jeskyní

Průzkum Marsu by mohli v budoucnu podpořit čtyřnozí roboti, podobající se psům, vybavení umělou inteligencí a řadou technologií, které umožňují autonomně pohybovat náročným terénem zdejších těžko přístupných jeskyní.

Na výročním zasedání Americké geofyzikální unie (AGU), představili vědci z NASA/JPL-Caltech své robotické „Mars dogs“ s názvem Au-Spot, kteří umožňují takové manévrování, jakého jiné rovery doposud nebyly schopné. Robot je vybaven senzory, které mu umožňují vyhýbat se překážkám, volit z více cest, nebo také vytvářet virtuální mapy tunelů, které bude prozkoumávat a které následně využijí operátoři na domácí základně.

Běžné rovery jsou většinou omezeny rovnými povrchy, ovšem řada zajímavých míst na povrchu Marsu vyžaduje zdolání velmi drsného terénu, nebo i sestup pod jeho povrch. Chodící robotičtí psi se na takové výzkumy hodí. I když se převrátí, dovedou se opět postavit na čtyři nohy.

Robotický pes Au-Spot je také zhruba 12 krát lehčí než běžná vozítka a je schopen se přesouvat výrazně rychleji. V testech, které vědci provedli v podzemí, dosahoval průměrné rychlosti 5 km/h. Pro srovnání – rover Curiosity se oproti němu valí po povrchu Marsu přibližnou rychlostí 0,14 km/h, uvedli vědci z NASA.

Jeskyně na Marsu by hypoteticky mohly jednoho dne poskytovat útočiště budoucím lidským kolonizátorům před UV zářením, extrémně chladnými a intenzivními prachovými bouřemi, které mohou trvat týdny a jsou natolik velké, že je v minulosti bylo možné pozorovat ze Země. Tato místa mohou rovněž ukrývat důkazy o možné historii života na Rudé planetě, nebo být pro potenciální živé organismy domovem.

Autonomní robotický pes Au-Spot je upravenou starší verzí modelu Spot, rovněž čtyřnohého průzkumníka, vyvinutého robotickou společností Boston Dynamics. Na modernějším „bratříčkovi“ pracovalo více než 60 inženýrů z týmu Collaborative SubTerranean Autonomous Resilient Robots (CoSTAR), kteří jej vybavili síťovými senzory a softwarem, umožňující skenování, navigaci a mapování prostředí, kterým se pohybuje.

A-Spot zpracovává data z Lidaru a dalších senzorů, díky kterým vytváří 3D mapy. Rovněž je vybaven umělou inteligencí, která vyhodnocuje, kterým strukturám se vyhnout a identifikuje objekty, které by mohly být pro vědce zajímavé k detailnímu průzkumu. Komunikační modul pak umožňuje robotovi přenášet data z hlubokých míst na povrch.

Členové týmu CoSTAR nyní testují Au-Spot na překážkových drahách a venkovních stanovištích, napodobujících marsovský terén, jako jsou například lávové tunely v severní Kalifornii. Výsledky testů ukazují, že je Au-Spot vhodným kandidátem na průzkum míst, kam by jiný rover jen těžko pronikl.

Zdroj: Live Science, zdroj titulního obrázku: NASA/JPL-Caltech.

Lukáš Kekrt

Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita

Související články

Back to top button
Close
Close