Waze nyní umožňuje najít dobíjecí stanici pro elektromobil stejně snadno jako čerpací stanici

Aplikace Waze pomůže uživatelům vyhledat a dojet k nejbližším dobíjecím stanicím pro elektromobily po celých Spojených státech. Umožní najít nabíječku pro EV stejně snadno jako čerpací stanici. Dokáže také vyhledávat dobíjecí stanice na plánované trase.

Jedná se o velice vítanou změnu všemi řidiči, kteří preferují navigaci na platformě Waze a mají elektromobil. Doufejme, že Waze v blízké době zmapuje i dobíjecí stanice po Evropě, aby usnadnil život uživatelům elektromobilů u nás. Počet vozů na hybridní nebo plně elektrický pohon rychle stoupá díky většímu komfortu, které nové vozy nabízí. Patří sem větší dojezd, rychlejší nabíjení a přechod k elektrickým modelům i u luxusních výrobců automobilů.

Waze spolupracuje na této iniciativě se společností Volkswagen. V rámci kampaně si američtí uživatelé mohou v aplikaci změnit ikonu svého vozu na plně elektrické SUV ID 4 od Volkswagenu.

Konkurence v navigačních aplikacích není malá

Navigační aplikace vlastněná společností Google tak možná získá potřebný impuls, aby dohnala svůj mainstreamovější protějšek Google Maps. Ten nabíjecí stanice pro elektromobily zobrazuje od roku 2018. Mapy Google také umožňují filtrovat stanice podle typů zástrček nabíječek pro elektromobily a ukazují, které stanice jsou právě v provozu. Dokonce využívají umělou inteligenci, která pomáhá naplánovat cesty s vaším elektromobilem. Zatím je tato funkce bohužel také dostupná pouze pro uživatele ze Spojených států.

Za zmínku stojí také to, že aplikace Apple Maps představila v systému iOS 14 funkci, která umožňuje plánovat trasu kolem nabíjecích stanic pro elektromobily. Pokud je vaše vozidlo s aplikací kompatibilní, Apple Mapy dokonce mohou sledovat vaše nabití a automaticky přidávat kompatibilní nabíjecí stanice do trasy, pokud se vaše energie příliš sníží.

Nabíjecí stanice ve Spojených státech jsou velice dobře zmapované, není tedy překvapením, že navigační aplikace začínají s těmito funkcemi právě tam. V Evropě je zatím nejspolehlivější cesta, jak najít dobíjecí stanici, přes aplikace různých poskytovatelů. Tam je možné najít informace o výkonu dobíjecí stanice, funkčnosti a také dostupnosti jednotlivých konektorů.

Source
The VergeUnsplash
Tags

Pavla Pölzerová

Studentka ČVUT a MUNI, která miluje cestování a jednou si koupí chameleona.

Související články

Back to top button
Close
Close