Studentská autonomní formule na EXPU v Dubaji

V období od 30. ledna do 13. února se na již probíhajícím veletrhu EXPO 2020 v Dubaji představí autonomní formule studentů ČVUT Fakulty elektrotechnické. Konkrétně v rámci rotační expozice eForce Driveless DV.01, která probíhá v pavilonu České republiky.

První u nás

Studentský tým pod názvem eForce má za sebou už několik modelů formulí. Nový model je však jako první schopen zcela autonomního řízení a co víc, jde o první takový vůz tuzemské výroby. Konstrukčně vychází nová formule ze sedmé generace. Přidané komponenty jako LiDar nebo stereokamery umožňují spolehlivou orientaci v prostoru. Společně s pokročilou výpočetní jednotkou a mnoha složitými algoritmy je potom vozidlo schopno samostatné jízdy.

Tým eForce má za sebou s formulí již několik mezinárodních úspěchů. V online závodech předčil i takové univerzity jako je holandský Delft nebo americké MIT. V České republice se potom účastnil závodů na mosteckém autodromu, kde bral skvělé 3. místo. Lehká kompozitová konstrukce umožňuje zrychlení z 0 na 100 za 2,9 sekundy.

Nová driveless divize

Tým pod záštitou fakulty elektrotechnické staví své vozy již od roku 2010. A letos plánuje představení již 11. generace formule. Svoje nápady a um může na formuli předvést každý student fakulty. V současnosti na projektu pracuje kolem 60 studentů jak bakalářského, tak magisterského studia. V roce 2020 se tým rozrostl o novou driveless divizi, která má na starost právě řízení autonomní formule.

Hlavním cílem prezentace týmu na veletrhu je ukázat vědecko-technickou úroveň České republiky a prezentovat svou fakultu a celé ČVUT. Formule není první projekt, který Fakulta elektrotechnická na výstavě představuje. Již loni byl na veletrhu prezentován multirobotický systém.

Velký přínos vidí v projektu formule i sám děkan fakulty elektrotechnické: „Těší nás, že naše fakulta bude mít prostřednictvím týmu eForce opětovně své zastoupení na největší světové přehlídce technologií budoucnosti EXPO 2020. Tým již dvanáctým rokem představuje ideální platformu pro výchovu talentů napříč celou fakultou – do konstrukce nových formulí se zapojují jak studenti elektrotechnických oborů, kteří mají na starosti vývoj pohonů či baterií, tak studenti informatiky, kteří mohou uplatnit své schopnosti na algoritmech autonomního řízení.“

Source
aktualne.cvut.cz
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close