Průjezd městem na zelenou? Nemožné se stává realitou.

Projet městem na zelenou je snad sen každého. Ovšem zatím se nenašel způsob, který by nám to umožnil. Ve Vídni ale momentálně zkouší novou aplikaci, která by měla ukázat zelené pruhy. Magistrát si od toho slibuje lepší plynulost dopravy a snížení emisí ve městě. Ve Vídni je celkově velká snaha o větší bezpečnost jak chodců, tak cyklistů. S novou aplikací přichází i rychlejší a bezpečnější průjezd městem pro automobily.

Vídeňská radní při uvádění nové aplikace řekla: „Nyní spouštíme pilotní projekt, jehož první část, aplikace Zelená vlna Vídeň (Grüne Welle Wien), může ušetřit až 15 procent emisí,“ Vídeň na akci spolupracuje se společností Kapsch TrafficCom, která vyvíjí inteligentní dopravní systémy.

Tento speciální software nyní provozuje 75 semaforů, hlavně na největších tepnách města. Řidiči tak mohou využít tuto aplikaci, která jim dokáže ukázat nejrychlejší průjezd těmito úseky.

„Vídeň se v oblasti mobility stává jednou z předních metropolí v Evropě,“ uvedl při představení projektu Georg Kapsch, a nastínil budoucí vývoj. „Přes novou aplikaci pro chytré telefony Zelená vlna Vídeň budou semafory ve městě chytře komunikovat s účastníky provozu. Aby se omezila tvorba dopravních zácp, budou v dalším kroku, který má být v testované oblasti implementován do poloviny roku 2023, upravovány zelené signály na semaforech flexibilně podle skutečného objemu provozu. Tím lze zásadně snížit stres a zátěž životního prostředí,“ dodává Kapsch.

aplikace v praxi

Pokud se tento projekt osvědčí, Vídeň hodlá připojit dalších zhruba 600 semaforů na hlavních trasách. Tento projekt je ovšem začátek celé digitalizace vídeňského provozu. Dalším krokem by měla být aplikace, která umožní vyhnout se citlivým místům města jako jsou například silnice okolo škol. Radnice navíc chce aby se tyto aplikace staly povinnou výbavou každého vozidla.

„To, co ještě dnes zní trochu jako sci-fi, by se v dohledné době mohlo stát zcela běžným. Protože právě to všechno umožňují propojené a chytré dopravní systémy, které nyní ve Vídni testujeme,“ dále uvádí vídeňská radní.

Source
emoviodeník veřejné správy
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close