Porsche se angažuje v segmentu elektrokol

Problémy ve výrobě automobilů způsobené nedostatkem polovodičových součástek zasáhly celý svět. Mnoho výrobců bylo nuceno výrazně omezit nebo úplně zastavit výrobu svých vozů. Navíc v důsledku jejich nedostatku znatelně narostla i jejich cena. V dnešních moderních a technologicky nabitých automobilech se nachází i přes 1500 čipů, což je oproti minulosti obrovský skok.

Během pandemie také narostl zájem o spotřební elektroniku, kde se též čipy používají. Mnoho výrobců polovodičových součástek tak bylo nuceno svou výrobu přeorientovat na novou generaci čipů, se kterými však automobilky nechtějí pracovat. Svůj podíl na špatné čipové situaci měly i neočekávané události. Požár v továrně Intel nebo zdražení lodní dopravy vlivem zablokování Suezského průplavu tak nebylo velmi příznivé.

Segment elektrokol nedotčen

Odvětvím, které zatím nebylo tak dramaticky zasaženo nedostatkem čipů a omezením výroby je segment elektrokol. Celosvětově toto odvětví už jistě válcuje prodeje běžných kol. Prosperitu a budoucnost potvrzuje i vstup značky Porsche, výrobce sportovních automobilů. Značka totiž koupila podíl v mladé chorvatské značce elektrokol, společnosti Greyp. Zakladatelem je Mate Rimac, který vyrábí luxusní elektromobily značky Bugatti Rimac. I v této značce má Porsche značný podíl.

Cílem této společnosti však není dosahovat obrovských prodejů a konkurovat ostatním výrobcům elektrokol. Elektrokola značky Greyp mají být spíše technologickou vlajkovou lodí. Mají ukázat ostatním výrobcům elektrokol technologické know-how značky, a to pak prodat dalším výrobcům. Greyp nechce být specialistou na výrobu cyklistických potřeb, ani konkurencí pro potenciální zákazníky.

Kolo plné senzorů a fukncí

Kromě špičkových komponentů, které dokážou nabídnout i jiné značky, nabízí Greyp řadu jiných technologických vymožeností. Například model Greyp G6 disponuje moduly 4G e Sim a GPS, dále duální kamerou, telemetrii nebo funkcí vzdálené ochrany proti krádeži.

Na mnoho situací umí kolo i samo zareagovat. Pokud člověk na kole upadne, dokáže vytočit volání o pomoc. V případě krádeže pak uživatel může sledovat polohu kola nebo ho i vzdáleně deaktivovat. Kromě toho sleduje bicykl i údaje o jízdě a jezdci. Těmi mohou být sklon terénu, rychlost nebo jezdcův srdeční tep.

Source
emovio.czbike-eu.com
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close