Plně elektrický nákladní automobil Homtruck

Čínský automobilový gigant Geely představil zajímavý koncept nákladního automobilu. Dodávání energie mají na starost výměnné baterie. Mezinárodní prodej této novinky je prozatím předpokládaný v roce 2024. Na trh přichází v době, kdy i řada jiných výrobců, jako je například Tesla, Volvo Truck nebo Daimler, přichází se svými elektrickými nákladními vozidly.

Výhody tohoto inovativního nákladního vozidla

Předpokládá se, že až se tento chytrý vůz ukáže na silnicích, zařadí se do skupiny nejpokročilejších nákladních vozidel. Měl by zvýšit bezpečnost nejen řidičů, ale i chodců. Mezi jeho největší výhody patří už zmíněná výměnná baterie, díky které řidiči nebudou muset trávit dlouhé hodiny u nabíjecích stojanů. Tvůrci chtěli interiér udělat tak, aby se řidič, případně i jeho spolujezdci, cítili uvnitř jako doma. Je známo, že řidiči dálkových vozů stráví v autě mnoho času, proto jim tvůrci chtěli zajistit větší komfort.

Moderní technologie jsou samozřejmostí

Součástí technologií Homtrucku je i možnost připojení k datovým platformám logistických sítí. To by mělo zajistit snadnější komunikaci a plánování tras. Obsahuje též pokročilý software, který zpracovává různé informace z naplánované trasy a dokáže regulovat styl jízdy tak, aby hospodařil s palivem co nejefektivněji.

Kokpit automobilu je navrhnut nejen pro pohodlnou jízdu, ale i pro dlouhodobé obývání. Je zde k dispozici koupelna se sprchou a záchodem. Samozřejmostí je lůžko a menší kuchyňka se sporákem a dokonce i malá pračka. No není to luxus?

Řízení může být i plně autonomní. Homtruck má samozřejmě hodně kamer, ale též takzvaný LIDAR, což je milimetrový radar a ultrazvukový radar, společně s 5G a V2X komunikací. K dispozici má také elektrického asistenta s umělou inteligencí, který využívá speciální kamery a dokáže řidiče varovat na nebezpečí i po zaparkování vozidla.

Předseda firmy Geely Holding Group, Eric Li, při uvedení na trh řekl: „Homtruck představuje významný posun směrem k čistému systému nákladní dopravy s nulovými emisemi uhlíku a otevírá dveře do nové éry logistického průmyslu.“

Source
electriccarsreport.comtechnickytydenik.cz
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close