Může být cestování rychlostí 1200 km/h skutečností?

Po dvou letech, kdy měl svět na starosti boj s pandemii, se ve španělské Valencii konal Evropský týden zaměřený na tak zvaný hyperloop. Konstruktéři tak měli po delší době možnost prezentovat své pokroky a nové nápady.

Ve zkratce jde o koncept vysokorychlostního transportního systému. Přetlaková kapsle s pasažéry cestuje podtlakovým potrubím rychlostí až 1300 kilometrů za hodinu. Pohon by měl zajišťovat lineární indukční motor. S prvním návrhem tohoto systému přišel vizionář Elon Musk.

V dnešní době, kdy je velký tlak na snižování emisí a celkovou dekarbonizaci, je lákadlem konceptu kromě rychlosti i velmi ekologický provoz a relativně nízká energetická náročnost. Pro zajímavost, Česká pošta používala podobný systém pro zasílání zásilek již v roce 1887.

Soutěž Hyperloop Pod Competition

Soutěž Hyperloop Pod Competition se koná od roku 2013 v Kalifornii a záštitu jí zajišťuje Elon Musk. Bohužel je nutné říci, že i nejlepší koncepty se ani zdaleka nepřiblížili teoretické rychlosti 1300 kilometrů za hodinu. Proto soutěž dává možnost týmům z celého světa pracovat na vylepšeních a systém posouvat k vyšším rychlostem. Zatím nejblíže se dostal projekt Technické univerzity v Mnichově, která se v roce 2018 dostala až na úctyhodnou rychlost 463 km/h.

Realizace i v Česku a na Slovensku

Mnoho podobných projektů bylo skutečně plánováno pro výstavbu. První náznaky byly v Americe. V Evropě mělo vést potrubí z Amsterodamu do dalších metropolí. Ani Česká republika nezůstávala pozadu. V plánu bylo propojení Prahy a Brna. Na Slovensku pak Bratislavy a Vídně. Žádný z nich zatím ale nebyl skutečně realizován. Hlavním důvodem je hlavně nezkušenost s technologií, která má ještě velký prostor pro vylepšování.

Nejblíže jakémusi reálnému nasazení byly při testu s lidskou posádkou v Las Vegas, kdy byla dosažena rychlost 172 km/h. Technologie by ale mohla nalézt uplatnění i v nákladní dopravě. Například americká společnost Hyperloop Transportation Technologies nebo Hamburger Hafen und Logistik AG tak zvažuje dopravovat kontejnery z přístavů do vnitrozemí na stovky kilometrů.

Source
abicko.cztechnickytydenik.cz
Tags

Související články

Mohlo by Vás zajímat
Close
Back to top button
Close
Close