Karavan Stella Vita ujel 2000 kilometrů bez nabíjení

Vozidel poháněných sluneční energii ze solárních panelů, které jsou umístěné přímo na střeše už bylo vyrobeno mnoho. Ve většině případů však šlo pouze o studentské projekty pro začínající konstruktéry bez většího praktického využití. To se pokusil vyvrátit studentský tým z Technické univerzity v nizozemském Eindhovenu a chtěl tím ukázat, že může jít i o praktičtější využití. Tým pod názvem Solar Team Eindhoven 2021 představil obytný vůz, jménem Stella Vita (Život hvězdy), a ujeli s ním po Evropě úctyhodných 2000 kilometrů.

Práce na projektu začali v záři roku 2020. Cílem bylo sestrojit vozidlo, které by dopravilo lidskou posádku, za dobu srovnatelnou s běžným automobilem, na delší vzdálenosti v reálných podmínkách. Vozidlo pojme dvě osoby a naleznou zde vše, co pro běžné fungování potřebují. Je zde umístěna kuchyňka napájená přímo z baterie, pohovka, manželská postel a koupelna s toaletou.

Poháněno pouze solární energii

Vůz má na střeše umístěné solární panely o celkové rozloze 8,8 metru čtverečního. Za běžných podmínek přispějí zhruba 2 kWh za hodinu do baterie o kapacitě 60 kWh. Tak by ale nabíjení trvalo velmi dlouho, proto se při zastavení vozidla rozloha solárních panelů rozroste až na 17,5 metru čtverečního. Díky tomu je baterie plně nabita do tří dnů. Tým při jízdě většinou volil trasy do 300 kilometrů s maximální rychlostí 120 km/h. Ta je však kvůli vyššímu odporu vzduchu dosti neefektivní, a tak se nejčastěji rychlost pohybovala kolem 60 km/h. Ještě doplním, že automobil má délku asi 7 metrů a váhu 1700 kg.

Úspěšný start až podruhé

Práce na vozidle byly dokončeny v červenci. Po zkouškách na silnicích dostalo vozidlo v září licenci pro provoz na veřejných komunikacích a ještě ten měsíc vyrazilo na cestu po Evropě. Avšak krátce po vyjetí ho zastavily problémy s hnací jednotkou. Kvůli pevně danému itineráři trasy byl převezen o 1000 kilometrů dále do Španělska a zde, po úspěšné opravě, skutečně vyrazil na cestu. Po evropských silnicích a dálnicích urazil bez připojení k nabíječce 2000 kilometrů.

V historii Solar Team Eindhoven nejde o první takový počin. Už v roce 2013 představili první rodinný automobil na solární energii na světě. Od té doby každé dva roky staví nový model.

Source
emovio.cz
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close