Elektromotorky k nenápadnému přesunu armádních průzkumných jednotek

Elektrické motocykly si získávají stále větší přízeň ozbrojených sil po celém světě. Nejnovějším příkladem je populární Sur Ron Firefly testovaný pro použití ve vojenských výsadcích. Jeho testování právě probíhá 16. leteckou útočnou brigádou Spojeného království.

Zatím si vojáci chválí nízkou váhu a odolnost elektrických motorek. Jsou postaveny, aby odolávaly nárazům, které v terénu nejsou výjimečné, a pády jsou také na denním pořádku.

S maximálním výkonem 6 kW (8 koní) dosahují motorky maximální rychlosti kolem 65-72 km/h. Jsou vybaveny odpružením s dlouhým zdvihem a trailovými pneumatikami, díky nimž se dobře hodí pro náročnou jízdu v terénu. Nízká rychlost pro využití v terénu jistě nebude překážkou.

Nejdůležitější je tichý provoz

Pro vojenské účely je asi nejdůležitější, že Sur Ron vydávají pouze nízké zvukové i tepelné projevy. Společnost Gates Carbon Drive navíc dokáže nahradit hnací řetěz řemenem vyztuženým uhlíkovými vlákny, který sníží zvukovou stopu ještě více.

Důvod, proč zrovna společnost Sur Ron vysoutěžila dodávku motocyklů britské armádě, je hmotnost pouhých 47 kilogramů! Manipulace s nimi je snadná a nebude vojáky zbytečně vyčerpávat. Navíc jsou vhodné i k případnému přesunu pomocí vrtulníku.

Stejný nápad mají i armády dalších zemí

Ze strany Spojeného království se nejedná o inovativní nápad. Elektrické motocykly byly nedávno testovány například také ve Spojených arabských emirátech. Použití spočívalo v namontování elektrických motorek značky Zero na vrtulníky Black Hawk. Tím by se dalo dosáhnout rychlého nasazení skrytých průzkumných jednotek.

Vrtulník Black Hawk s motocyklem
Zdroj: Electrek

Před časem byl také testován nápad taktického použití motocyklů se solárními panely. Ty by umožnily nabití v terénu. Elektromotorky UBCO s pohonem obou kol nyní vyhodnocují novozélandské obranné síly pro hlídkové použití.

Elektrické motocykly se prosazují i v komerčním sektoru. Stále více motocyklistů objevuje jejich výhody. Novinkou ale je, že se k elektrické technologii stále častěji obracejí také ozbrojené síly. Ty využívají jedinečných vlastností, jež spočívají v nenápadnosti elektrických motocyklů.

Source
Electrek
Tags

Pavla Pölzerová

Studentka ČVUT a MUNI, která miluje cestování a jednou si koupí chameleona.

Související články

Back to top button
Close
Close