Elektromobily budou muset povinně vydávat zvuk

Už od července roku 2019 musí elektromobily v Evropě mít akustický systém pro varování chodců.

Elektromobilita je přelomový vynález, ale i s ním přicházejí nové problémy. Například britská studie prokázala, že ke kolizi mezi chodcem a elektromobilem dochází dvakrát častěji než s normálním automobilem. Tento problém se netýká pouze elektromobilů, ale též hybridů a plug-in hybridů, protože ve většině případů po městě i oni jezdí na elektřinu a jdou jen stěží slyšet.

V historii vývoje automobilů jsme se mohli spíše potkat s problém jak odhlučnit auto, nyní je problém opačný. A dokonce několik vývojářů tvrdí, že jde o vážnější problém, protože hrozí mnohem větší nebezpečí. K tomuto problému také přispívá doba, ve které mnoho lidí chodí s mobilním telefonem v ruce nebo hůř se sluchátky v uších.

Umělé zvuky, které by měli elektromobily vydávat, musí být srovnatelné se zvuky normálního automobilu se spalovacím motorem a nesmí se dát vypnout. Zvuky tedy musí být dobře slyšet, ale na druhou stranu by neměly být rušivé. Dále také musí být zvuk přizpůsoben tomu zda automobil brzdí nebo zrychluje.

Na starost to budou mít reproduktory

Umělý zvuk produkuje reproduktor v přídí vespod vozu. Některá vetší vozidla je musí mít i vzadu, aby byl zvuk lépe slyšet při couvání. Pro srovnání by zvuk měl být alespoň stejně hlasitý jako zapnutá lednička, ale nesmí být hlasitý jako pračka při odstřeďování prádla. Samozřejmě, že pokud elektromobil stojí na světelné křižovatce nemusí žádný zvuk vydávat. Tady jde pouze o zvuk, který musí vydávat když je v pohybu. Tudíž nehrozí žádné zvětšení hluku ve městech.

Firmy se předbíhají v originálnější formě vydávaného zvuku. Celá tato záležitost tedy získala také marketingovou formu. Například Audi si najala profesionálního skladatele, který jim nahrál zvuky pomocí piana a počítače. Další přišlo na řadu BMW, které si pozvalo na nahrání zvuku držitele Oscara, autora písní k několika hollywoodským filmům, pana Zimmera.

Source
emovio
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close